Nad predorom Leščevje bo bdela zaščitnica

##IMAGE-2235697##
Predorski delavci družbe SCT bodo danes v predoru Leščevje na trasi odseka Bič-Trebnje, pododsek Pluska-Ponikve, postavili kip Svete Barbare, zavetnice in zaščitnice rudarjev, so sporočili iz družbe SCT. Kip bo odkrila botra predorskih delavcev predora Leščevje, poslanka Marjetka Uhan, blagoslovil pa ga bo župnik iz Župnijskega urada Trebnje Miloš Košir. Slovesnosti se bodo poleg predsednika upravnega odbora SCT Ivana Zidarja udeležili še predstavniki Darsa, DDC, ministrstev za promet ter okolje in prostor in številnih okoliških občin, gospodarstva in stroke.
Predorski delavci SCT tradicionalno v vsakem predoru, ki ga gradijo, slovesno postavijo kip Svete Barbare. Danes ga bodo postavili tudi v predoru Leščevje v bližini Trebnjega. Predor s cevema, ki bosta dolgi 386 in 382 metrov, je del nove avtocestne povezave med Karavankami in Obrežjem na trasi odseka Bič-Trebnje. Povezuje 7,6 kilometra dolg pododsek med Pulsko in Ponikvami, ki ga bodo predvidoma zaključili v drugi polovici prihodnjega leta.
Predor Leščevje je umeščen v severno pobočje Bukovja in teče skozi greben Ilovce južno od Trebnjega. Ima dve dvopasovni cevi. Maksimalno nadkritje nad njim znaša 32 metrov. Izkop predora je predviden v jurskih apnencih dolenjskega krasa. V trasi predora izvajalci del pričakujejo kraške pojave, saj sta kaverni zapolnjeni z glino in gruščem. Glede na lego nad ravnijo podtalnice ne pričakujejo večjih dotokov vode, razen v primeru večje količine padavin, ko bi bil možen dotok meteorne vode v predor. Pri prečkanju območij kavern obstaja nevarnost trenutnega praznjenja polnila v izkopani del predorske cevi. Predvidevajo tudi minimalne deformacije primarne podgradnje,
Predor izkopavajo z metodo vrtanja in miniranja v kombinaciji z bagerskim izkopom s hidravličnim kladivom in sprotnim vgrajevanjem podpornih elementov, kot sdo Th loki, armaturne mreže, brizgani beton in pasivna sidra, dolžin 3 - 12 metrov. Kot pomoč pri varovanju stropa čela odkopa pa služijo jeklene sulice, dolge 3 metre.
Objekt je deljen na hribinski in portalni del s pokritimi vkopi. Predorski cevi sta zasnovani s primarno podgradnjo in notranjo oblogo. Nadmorska višina portala na zahodni strani znaša 309, na vzhodni strani pa 314 metrov. Vzdolžni sklon predora znaša 3,79 % v desni in 3,17 % v levi cevi. Prečni sklon bo znašal 1,05 %. Dolžina desne predorske cevi bo 386 metrov, leve pa 382.
Velikost prečnega prereza je določena s svetlim profilom predora. V prečnem prerezu predora sta dva vozna pasova širine 3,75 metra ter polmetrska robna trakova. Na vsaki strani vozišča sta predvidena še pločnika z nagibom 2 % proti vozišču, najmanjše širine 0,85 metra. Izkop in podpiranje predora bodo izvajali po NATM (nova avstrijska tunelska metoda).
Sveta Barbara je kot zaščitnica montanistov v številnih evropskih državah čaščena že več stoletij zavetnica rudarjev, ki so pod zemljo v nenehni nevarnosti. Za svojo zavetnico so jo izbrali tudi vojaki, minerji, izdelovalci smodnika, zidarji, metalurgi, livarji in drugi, ki so pri svojem delu izpostavljeni nenehni nevarnosti.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se