Z današnjim dnem dražje komunalne storitve

##IMAGE-2221634##
Komunalne storitve so se z današnjim dnem podražile v 85 občinah, tudi na Dolenjskem in v Posavju, nove cene pa se precej razlikujejo, saj jih vsako komunalno podjetje samo določa. V glavnem pa bo treba po novem več plačevati za odvoz smeti, oskrbo z vodo ter čiščenje odpadnih in padavinskih voda.
Povišanja so posledica nadgradnje posameznih komunalnih storitev ali uvajanja novih storitev zaradi večjega standarda oskrbe in varovanja okolja.
Direktor JP Komunala Novo mesto Bojan Kekec je za Lokalno.si povedal, da se bodo osnovne komunalne storitve, kot so oskrba s pitno vodo, odvajanje in čiščenje odpadnih voda ter smetarina, v povprečju podražile od enega do štirih odstotkov.
V Novem mestu se bodo te storitve podražile za okoli 3,3 odstotka. V Šentjerneju na pitni vodi za 4,6 in pri odpadkih za 0,5 odstotka. V Škocjanu bodo komunalne storitve v povprečju dražje za 3,11, v Mirni Peči, Straži in Dolenjskih Toplicah za 2, v Žužemberku za 2,76 in v Šmarjeških Toplicah od 4,3 do 5 odstotkov.
''Naj povem, da so bile te cene zamrznjene štiri leta, ponekod še dalj časa. In če upoštevamo, da je samo letna inflacija znašala okoli 5 odstotkov, smo še zelo daleč od tam, da bi sploh ujeli inflacijo,'' dodaja Kekec. Na naše vprašanje, da če je za podražitev kriva inflacija, zakaj se zanjo potem niso odločila vsa komunalna podjetja v državi, pa je odgovoril: ''Razlog je mogoče v tem, da so te podražitve tako majhne, tako simbolične, da vse komunale niso niti vložile vloge in sprožile vse procedure v občinskih svetih, kar je začetek. Tudi mi smo te odobritve dobili od vseh občinskih svetov že v lanskem letu.''
V novomeški Komunali so naredili simulacijo, kaj podražitev pomeni za 4-člansko družino. Položnica se bo podražila za okoli 1,20 evra,' je zaključil direktor Komunale Novo mesto Bojan Kekec.
V občini Brežice pravzaprav ne gre za podražitev, ampak za oblikovanje nove cene za čiščenje odpadnih voda; vlada je dala prehodno soglasje za ceno 0,55 evra/m3 (brez DDV), plačali pa jo bodo uporabniki čistilne naprave na Obrežju in uporabniki čistilne naprave Brežice, ko bo ta začela obratovati, je povedal vodja komunalnega sektorja na KOP-u Brežice Darko Ferlan. Dodal je še, da se bo za približno toliko znižala okoljska dajatev, tako da zneski na položnicah ne bodo bistveno višji.
V občini Krško in Kostanjevica na Krki je vlada dala predhodno soglasje za povišanje cene dejavnosti ravnanja z odpadki. Kot je povedal Jože Leskovar iz Kostaka Krško, je podražitev najbolj občutna zaradi podražitve prevoza in odlaganja odpadkov na deponijo v Leskovec pri Novem mestu; cena te storitve se je namreč zvišala z 22 evrov za tono na 62 evrov za tono. Odvoz in odlaganje odpadkov so gospodinjstva doslej plačevala 7,72 evra/m3, gospodarstvo pa 15,16 evra, če bo povišanje cen obveljalo, bodo cene predvidoma od 15. novembra dalje višje za okrog 27 odstotkov, končni zneski na položnicah pa približno za 3 do 5 odstotkov. Ker so na soglasje za povišanje cen čakali dobro leto, so pridelali 400.000 evrov izgube, kako jo bodo pokrili, še ne vedo, je še povedal Leskovar.
V sevniški občini pa vlada dala predhodno soglasje za povišanje cene odvajanje odpadnih voda, ter ceno nove storitve - to je čiščenje odpadnih voda, saj v Sevnici že delujeta dve manjši čistilni napravi. Slednje bo znesek na položnicah zvišalo za 0,52 evra/m3. Glede povišanja cene za odvajanje odpadnih voda pa je referentka za razvoj na Komunali Sevnica Polona Sirk povedala, da so se pred tremi leti odločili za povišanje v treh obrokih in sicer za 0,03 evra/m3; dve povišanji so že izvedli, tretjega pa še ne. Gospodinjstvom so doslej zaračunavali 0,16 evra/m3, gospodarstvu pa 0,23 evra/. Vlada pa jim je dala soglasje za povišanje na 0,45 evra/m3, kar pri tej storitvi pomeni 282-odstotno podražitev. To je bil sicer predlog, ki so ga posredovali v Ljubljano lani septembra, ceno pa so oblikovali na osnovi investicijskega programa za projekt odvodnjavanja in čiščenja odpadnih voda v povodju spodnje Save in kanalizacijski sistemi - čistilna naprava Sevnica. Vendar jim za omenjeno ceno takrat niso dali soglasja z obrazložitvijo, da ne morejo dati soglasja dokler projekt ne bo realiziran. Zato so se na sevniški komunali odločili zvišati ceno le za tisti tretji obrok (za 0,03 evra na/m3), po odločanju vlade pa so ugotovili, da jim je dala soglasje za prvotni predlog - torej za ceno 0,45 evra/m3. Toda položnice bodo višje le za kanalščino v Sevnici, na Kompoljah in v Gabrijelah ter za uporabnike čistilne naprave v Bazgi in na Kompoljah.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se