Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

MO NM: Potrdili načrt Zdravstvenega kompleksa, s kritikami tudi zaključni račun 2007,...


lokalno
17. 4. 2008, 00.00
Posodobljeno
18. 04. 2008 · 10:40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

seja_1704.jpg

##IMAGE-2235980##

Na današnji seji občinskega sveta Mestne občine Novo mesto so svetniki največ pozornosti namenili ureditvenemu načrtu za Zdravstveni kompleks, osnutku prostorskega načrta nadomestne gospodarske cone ob Straški cesti in ureditvenem načrtu za industrijsko cono Livada, kar so na glasovanju z večino sprejeli. Ob opozorilih svetnikov o zgolj 79-odstotno realiziranem proračunu za 2007 in njegovih posledicah za letošnji proračun, so potrdili tudi zaključni račun lanskega proračuna. Na predlagane (višje) cene vrtcev posebnih pripomb ni bilo, občina bo morala z rebalansom za vrtce primakniti 148 tisoč evrov, nove cene pa bodo veljale od maja dalje. Za direktorico Kulturnega centra Janeza Trdine so imenovali Vesno Dular, 5-letni mandat bo nastopila 1. maja. O kandidaturi Marije Goršič Šekoranja za ravnateljico vrtca Pedenjped pa danes niso glasovali, saj se svet zavoda z njenim imenovanjem ni strinjal.

Največji preobrat se je zgodil ob sprejemanju ureditvenega načrta za Zdravstveni kompleks. Odbor za družbene dejavnosti je namreč vložil amandma, s katerim je želel iz kompleksa izločiti nekaj stanovanjskih objektov v Ulici Mirana Jarca in gospodarska objekta ob Težki vodi. ''Naš namen je bil najboljši,'' se je na kritike Alojza Turka, zakaj o tem ta odbor sploh razpravlja, odzvala Jasna Šinkovec in nadaljevala: ''Argumentacija celotne ureditve v naselju nas ni prepričala, da mora biti jugovzhodni in jugozahodni del stanovanjskih, privat hiš vključen v to.'' Cesta je namreč dovolj široka za dvosmerni promet, vseh pet objektov pa bi z vključitvijo v bolnišnični kompleks dobilo na vrednosti, saj bo znotraj kompleksa med drugim dovoljeno izvajanje dopolnilnih zdravstvenih in določenih storitvenih dejavnosti.

''Nekaterim dajemo prioriteto in jim v bodočnosti dajemo tudi večjo vrednost,'' se je strinjala Darinka Smrke. Nasprotno je menil Tomaž Levičar oz. se vprašal, zakaj območje kompleksa še ne razširijo in bi bolnišnica z vsemi vzpostavila nek aktiven odnos. Amandma so svetniki sprva sprejeli, nakar je Levičar opozoril, da bi se moral v tem primeru dokument vrniti nazaj v postopek in docela upoštevati prostorsko zakonodajo. Ker so se vsi strinjali, da novomeška bolnišnica in ostale ustanove predolgo čakajo na ta načrt, s katerim so povezane vse naložbe ministrstva za zdravje, so o amandmaju ponovno glasovali in ga v drugo zavrnili. Ureditveni načrt je bil tako na drugi obravnavi sprejet, proti so glasovali le trije svetniki LDS.

Pri odločanju o ureditvenem načrtu za industrijsko cono Livada je imel največ pripomb Tadej Kapš, in sicer zaradi cestne povezave JC3, ki predstavlja slepi krak v coni, Kapš pa je predlagal navezavo na krožno cesto in vložil amandma. Po kritikah Alojza Turka, Tomaža Levičarja in župana Alojzija Muhiča, da je dokument slabo pripravljen oz. preveč splošen, je amandma umaknil z besedami: ''Bom naredil korak nazaj, da bomo drugič naredili dva naprej.'' Mestni svet je načrt potrdil, proti so glasovali le trije svetniki iz Zares.

Med Adrio Mobil in novomeško vojašnico bo nadomestna gospodarska cona, na slabih 16 hektarjih zemljišč ob Straški cesti pa bodo objekti namenjeni industrijski dejavnosti, logističnemu centru in parkirišču za tovorna vozila. Javna razgrnitev tega dokumenta bo zaključena v ponedeljek, cona bo imela tudi bencinsko črpalko in parkirišča, skozi pa bo potekala javna cesta. O slednji je imel največ pomislekov Tone Škerlj, saj je za predvideni številni tovorni promet zasnovana preozko, s čimer se je strinjal tudi Levičar. Mojca Novak pa je predlagala, da se bolj natančno določi, katera infrastruktura se bo gradila kot javna in katera za gospodarske subjekte cone. Predlog so nato izglasovali z vsemi 26-timi glasovi prisotnih svetnikov.

Svetniki so bili kritični do zaključnega računa občinskega proračuna za leto 2007, ki je bil 79-odstotno realiziran. LDS je ponovila kritike z novinarske konference pred dnevi (povezava spodaj), da je za občino 0,5-milijonski primanjkljaj porazen, prav tako le 60-odstotna realizacija na področju investicij (8 milijonov evrov od načrtovanih 12). Da ne more biti vsega kriva nerešena delitvena bilanca in posledično neuspela prodaja občinskih zemljišč, je poudarila Mojca Novak. Od načrtovanih 35 milijonov so realizirali 28 milijonov. ''Sedem milijonov je razlike. In ne drži, da je vzrok le delitvena bilanca oz. odprodaja zemljišč, od česar bi dobili 800.000 evrov,'' je razložila in dodala, da so vzroki v nedoseganju prihodkov drugje.

Zato je predlagala, da rebalans letošnjega proračuna ne obravnavajo šele jeseni, temveč pred poletjem, s čimer se je strinjal tudi Muhič in ob koncu seje še povedal, da občini Straža in Šmarješke Toplice od MO Novo mesto pričakujeta vsaka več kot 6 milijonov evrov, po županovem predlogu pa jim bo občina ponudila 800.000. Predlog delitvene bilance naj bi svetniki na klopi dobili za majsko sejo.

Zaključni račun so po pričakovanjih potrdili, Škerlj pa je izpostavil odnos občine do kulture s primerom obnove Narodnega doma. Lani je bilo zanj predvidenih 12.500 evrov in iz zaključnega računa so v Društvu Novo mesto razbrali, da je šla polovica sredstev za plačilo storitev Zavoda za varstvo kulturne dediščine za leto 2006, v letošnjem proračunu pa je predvidenih še manj sredstev.

Mestni svetniki so v skrajšanem postopku potrdili še spremembo odloka o proračunu, saj so se po besedah direktorja občinske uprave Saša Murtiča prijavili na več razpisov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.