© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Strokovni nadzor dimnikarjev

Dimnikarji na strehah tudi brez koncesij


dolenjski-list
Irena Novak
22. 11. 2007, 00.00
Posodobljeno
11. 02. 2008 · 20:12
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Čeprav sta minili že dve leti, odkar je država prevzela podeljevanje koncesij dimnikarskim službam, pred tem je bilo slednje v pristojnosti občin, na številnih območjih še vedno nimajo zakonsko urejene te obvezne javne službe.

Na območju mestne občine Novo mesto dimnikarske storitve že leta opravlja samostojni podjetnik Marjan Mihelčič, pred začetkom letošnje kurilne sezone pa je z meritvami, pregledovanjem in čiščenjem kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov v novomeški občini pričela tudi družba Ekoplamen dimnikarstvo, registrirana za čiščenje objektov in opreme. Slednji je soglasje za opravljanje dejavnosti izdal župan, kot so zagotovili v kabinetu župana, na podlagi posvetovanja z ministrstvom za okolje in prostor zaradi številnih pritožb nad delom dimnikarstva Mihelčič. A nobena od služb uradno nima koncesije za opravljanje dejavnosti dimnikarske službe.

Na ministrstvu za okolje in prostor zagotavljajo, da je postopek podelitve koncesije za dimnikarsko območje mestne občine Novo mesto v teku. Do takrat pa na podlagi sklenjene pogodbe z občino pred 7. novembrom leta 2004 lahko nemoteno opravlja svoje delo dimnikarska služba samostojnega podjetnika Marjana Mihelčiča, zagotavlja Mateja Gornik Mrvar z ministrstva za okolje in prostor. Podjetnik, ki opravlja storitve tudi v občinah Žužemberk, Šentjernej, Straža in Šmarjeta, pravi, da ima zagotovila, da mu bo pristojno ministrstvo dodelilo koncesijo za opravljanje dejavnosti. Kdaj, ne ve, čeprav se postopek vleče že dolgo. "Na terenu delam že od leta 1986, kar naprej pristojne službe preverjajo moje delo, ampak do sedaj še niso ugotovile, da bi delal nestrokovno," pravi.

Do oktobra je pristojno ministrstvo podelilo koncesije za 91 dimnikarskih območij, na katerih so potrdili 104 koncesionarje. Slovenija je sicer razdeljena na 194 dimnikarskih območij. V kratkem naj bi bil objavljen nov javni razpis za 40 območij, za katera so bile izdane negativne odločbe o izbiri izvajalca ali pa ti sploh niso podali vloge o zainteresiranosti. Med temi območji so tudi občine Dolenjske Toplice, Metlika, Mirna Peč, Semič, Šentjernej in Žužemberk. Dimnikarske službe sklenejo koncesijske pogodbe s pristojnim ministrstvom za osem let.

Čeprav so se kurilne naprave v zadnjem času zelo modernizirale, je za vse kurilne naprave določen obvezen pregled enkrat letno. "Če dimnikar ugotovi, da čiščenje ni potrebno in kurilne naprave in dimnika neočisti, potem te storitve ne more zaračunati. Zaračuna pa lahko pregled, vendar, kot rečeno, zgolj enkrat letno," pojasnjujejo na pristojnem ministrstvu. Cene storitev določi vlada, ki je 8. novembra sprememnila tudi uredbo o izvajanju dimnikarske javne službe. Uvedla je strokovni nadzor nad delom koncesionarjev, izvajalo ga bo ministrstvo za okolje in prostor in določila ukrepe v primeru kršitev koncesionarja pri izvajanju javne dimnikarske službe. Za hujše in ponavljajoče se kršitve so po novem predvidene globe za koncesionarja, lahko pa tudi odvzem koncesije.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.