Zdravje

Ni slabega vremena, samo slaba pripravljenost

V.P.
26. 11. 2024, 14.34
Posodobljeno: 26. 11. 2024, 14.36
Deli članek:

Zimski tek pomaga ohranjati kondicijo, krepi odpornost in ogreje. Kako se ga lotiti, na kaj paziti in zakaj je gibanje na mrzlem svežem zraku lahko koristno?

Shutterstock

Tek pri nizkih temperaturah lahko zmanjša naš občutek hladu. Da nas manj zebe, se moramo gibati, pravijo vsi – in učinek je večplasten. Čeprav nižje temperature marsikoga odvrne od aktivnosti na prostem, lahko z ustrezno pripravo izkoristite svež zrak, stabilne temperature in manj obremenjene poti za kakovosten trening.

Dalj časa kot tečemo, manj nas zebe

Ko temperature strmo padejo, je tek eden najboljših načinov, da spodbudite krvni obtok, zmanjšate občutek hladu in sprostite telo. Reden tek v mrazu dolgoročno zmanjša občutek hladu, saj izboljša termoregulacijo in prilagodi metabolizem in psiho na nizke temperature. Telo se takrat manj pregreva in kasneje utrudi, s čimer tudi lažje nadgrajujemo svojo vzdržljivost. Tek je obenem idealen za spopadanje s tesnobnostjo med krajšimi dnevi in izboljšanje razpoloženja. Poleg tega rekreacijske poti jeseni in pozimi niso tako polne, kar omogoča večjo osredotočenost na vaš ritem in cilje.

Želite hladne mesece izkoristiti za pripravo na novo sezono? Tek v hladnem vremenu nas lahko pripravi na večje napore v toplem vremenu, saj se telo prilagodi izrednim pogojem in krepi imunski sistem. Zaradi gostejšega zraka so dihalne poti bolj obremenjene, kar krepi pljučno kapaciteto in izboljša aerobno pripravljenost.

Shutterstock

Izziv: s tekom do kondicije, zdravja in vrhunskega telefona

Novembrski tek oziroma že samo strinjanje z nagradno igro vas lahko pripelje do privlačne nagrade! Generali vas z novembrsko nagradno igro spodbuja, da ste aktivni s hojo, tekom in se vključite v žrebanje za vrhunske nagrade, med katerimi so iPhone 16 Pro Max, pametna ura in kakovostne slušalke. V nagradni igri lahko sodelujete z vpisom v novi mobilni aplikaciji Generali ZAME, kjer vam vsaka dodatna aktivnost poveča možnosti za zmago. Združite prijetno s koristnim in si z rekreacijo zagotovite priložnost za čudovito nagrado!

Freepik

Kako premagati zimski dremež?

Pri telesni aktivnosti v mrazu veljajo določena pravila, ključna za uspešno in varno rekreacijo. Upoštevajte naslednje korake:

  • Oprema: Večplastna oblačila so nepogrešljiva. Osnovni sloj naj sestavljajo materiali, ki odvajajo vlago, zgornji sloj pa naj ščiti pred vetrom in dežjem. Otroci in starejši morajo na to biti še posebej pozorni, saj njihova telesa hitreje izgubljajo toploto. Ne pozabite na kapo in rokavice, saj največ toplote izgubljate prek glave in dlani. Najboljša izbira obutve so treking čevlji z globokim profilom podplata.
  • Hidracija: Čeprav pozimi manj čutite žejo, telo med tekom izgublja tekočino, zato je pomembno, da zavestno pijete dovolj tekočine. Čaji ali vroča voda z limono so odlična izbira za hidracijo in dodatno ogrevanje tudi po teku.
  • Vidnost: Zima ne varčuje z neugodnimi razmerami, ki jih ne smemo podcenjevati. Odsevniki, lučka in pisana oblačila lahko rešijo življenje, zato z njimi poskrbite za dodatno vidljivost tudi podnevi.

Freepik

Tek po snegu: užitek ali izziv?

Teka po snegu se marsikdo izogiba, vendar je odličen za trening moči in stabilnosti. Blazinice stopal in mišice stabilizatorji so namreč bolj obremenjeni, kar izboljšuje ravnotežje in krepi jedro telesa. Pri teku po snegu postane ključna pravilna tehnika – uporabite krajše korake in zmernejši tempo, da zmanjšate tveganje za zdrs, in se izogibajte osojnim, senčnim površinam z možnostjo poledice. Ker tek po snegu zahteva več energije, zmanjšajte hitrost.

Kako teči v hladnem vremenu?

  1. Ogrevanje

Začnite z 10-15 minut hoje, teka na mestu ali poskokov, ki pripravijo mišice na delo in izboljšajo prekrvavitev. Nato izvajajte dinamične raztezne vaje, ki aktivirajo mišice in sklepe, potrebne za tek. Vaje, kot so izpadni koraki, kroženje z rokami, zamahi z nogami ali počepi, so odlična priprava. Po ogrevanju začnite s počasnejšim tekom, da se telo dodatno privadi na nizke temperature.

Freepik

  1. Tehnika

Hladen zrak lahko draži dihalne poti, še posebej pri hitrejšem teku. Najboljši način za zaščito je vdihovanje skozi nos, kjer se zrak segreje, preden doseže pljuča, kar pomaga ohranjati vlažnost dihalnih poti. Pomagate si lahko tudi z lahkim šalom, masko ali tekaško ruto.

  1. Trajanje

Začetniki lahko začnejo s krajšimi in zložnimi teki od 20 do 30 minut, medtem ko bolj izkušeni tekači lahko podaljšajo treninge na 45 minut ali več, če pazijo na razmere in svoje počutje. Če temperature padejo pod -10 °C, skrajšajte čas teka ali ga kombinirajte s hojo in preostanek nadomestite z vadbo v notranjih prostorih.

  1. Ohlajanje

Ne pozabite na raztezanje. Vse statične raztezne vaje izvedite po teku, ko so mišice ogrete, da preprečite poškodbe in zmanjšate napetost. Idealno je, če tek zaključite s krajšo hojo do doma, nato pa raztezanje izvedete v zaprtih prostorih z zmerno temperaturo, da preprečite prehiter padec temperature in podhladitev telesa.

Največja razlika med poletnim in zimskim tekom je naposled v občutku zadovoljstva – premagovanje mraza in gibanje na svežem zraku je svojevrsten dosežek. Ne dovolite, da vas nizke temperature odvrnejo, saj je tovrsten izziv morda prav tisto, kar potrebujete, da premagate zimski dremež!

Shutterstock

__

Vsebino omogoča: Generali d. d.