Povprečen človek v življenju prehodi okoli 120 tisoč kilometrov, to je trikrat okoli sveta. In s čim se zahvalimo nogam za takšno požrtvovalnost? Tlačimo jih v preozke hlače in neudobno obutev ter smo zelo mačehovski pri njihovi negi. Komaj kdaj jim privoščimo kakšno nožno kopel, kaj šele, da bi jih natrli z blagodejno osvežilno kremo. In posledice?
Žuljem se lahko izognemo
Preozka ali nova obutev nas ob prvem nošenju hitro odrgne in že je tu žulj, ki se pri vsakem tretjem človeku lahko spremeni v pravo nadlogo. Obliži zoper žulje (na primer compeed ali gehwohl) pospešijo celjenje, poleg tega vsrkavajo tekočino, ki se izceja iz žulja. Dodaten nasvet: preden obujete nove čevlje, si natrite kritična mesta z vazelinom. To preprečuje drgnjenje in nastanek žuljev.
Zakaj nastanejo kurja očesa?
Preozki in koničasti čevlji ne povzročajo le žuljev, ampak tudi kurja očesa. Pomaga pa tole: pet zdrobljenih protibolečinskih tablet z acetilsalicilno kislino zmešajte s pol čajne žličke limoninega soka in ravno toliko vode. Mešanico nanesite na kurje oko in pustite učinkovati 10 minut, nato oko zdrgnite s pilo. Uporabite lahko tudi obliže za kurja očesa, ki so na voljo v lekarnah ali drogerijah.
Nalezljive bradavice in glivice
Virusi, ki povzročajo bradavice, so ravno tako nalezljivi kot glivice. In pri obojih velja: v tujih prostorih ne hodite bosi. Če kljub temu na vaših stopalih zrastejo bradavice, si pomagajte s tinkturo s salicilno kislino ali uporabite pršilo, ki bradavico zamrzne. Za preganjanje glivic pa v lekarni povprašajte po antimikotičnih pripravkih, ki so ob redni uporabi najboljša rešitev glivičnih težav.
Deformacija nog
Deformacije stopal so lahko prirojene ali pridobljene. Glavni vzrok poleg neprimerne obutve (visoke pete, preozki čevlji) je čezmerna telesna teža, ki sili stopalo v neprimeren položaj, zato se pojavijo deformacije, kot so platfus, pretirano izbočena kost nožnega palca, previsok ali prenizek nartni lok in podobno. Prizadeti obvezno obiščite ortopeda, da bo s kirurškim posegom omilil vaše težave.
Pogosteje zamenjajte čevlje
Boleče noge po dolgem dnevu niso nobena redkost, zlasti pri poklicih, ki zahtevajo dolgotrajno stanje ali veliko hoje. Če vas noge pečejo, pa je to lahko začetek hujših težav. Zato ukrepajte pravočasno: omislite si ortopedsko obutev ali pa v čevlje namestite dodatne blazinice za udobje. Še boljše pa bi bilo, da bi čim več hodili bosi.
Nasveti za nakup čevljev
Čevlje kupujte popoldne. Dopoldne so stopala manjša, proti večeru pa rahlo zatečejo. Čevelj mora biti vedno za en prst daljši od stopala. Stopala se torej spreminjajo čez dan, zato v trgovini vedno najprej izmerite njihovo dolžino in širino, preden se odločite za nakup čevljev. Vedno preizkusite oba čevlja, saj stopali pri večini ljudi nista povsem identični (eno je daljše od drugega).
Blagodejne vaje za boleča stopala
Prva vaja: Stojte vzravnano, z nogami skupaj. Dvignite se na prste in položaj zadržite nekaj sekund. Vrnite se v izhodišče. Ponovite vsaj 10-krat. Druga vaja: Stojte vzravnano, na prstih. Izmenično dvigujte desno in levo nogo, in sicer toliko, da v kolenih ustvarite pravi kot. Ob dvigu mora biti stegno vzporedno s tlemi. Tretja vaja: Sedite na rob stola in se z rokami primite ob sedalo. Dvigajte stopala na prste in vajo ponovite vsaj 10-krat. Četrta vaja: Sedite na stol in pod vsako stopalo namestite gumijasti masažni ježek. Valjajte ju pod stopali pet minut. Peta vaja: V sedečem položaju z nogo rišite po tleh osmico. Ponovite 10-krat z vsako nogo.