Repinec danes velja za skoraj pozabljeno rastlino, prav tako se velikokrat izgublja in pozablja njegovo ime. Veliko bolj znano nam je »čičkovo olje«, pri čemer govorimo o repincu. Še bolj znano postane, ko omenimo rastlino, ki nam ob obisku gozda pusti na obleki in v laseh lepljive bunkice, živalim v dlaki in povsod, kjer se lahko oprimejo. Repinec je prisoten povsod po Sloveniji, najdemo ga ob nabrežjih potokov in rek, ob gozdnih poteh, na vlažnih, zapuščenih travnikih na posekah in gozdnih jasah. Spomladi in jeseni ga prepoznamo po velikih okroglosrčastih prizemnih listih, ki spominjajo na liste repuha.
Zdravilne sestavine so skrite v korenini
Največ zdravilnih sestavin repinca najdemo v mesnati in sočni korenini. Rastlina je dvoletnica in v prvem letu razvije le pritlične liste, šele drugo leto zacveti in odmre. Korenine zato nabiramo jeseni in z enoletnih rastlin. Lahko pa počakamo do pomladi in bogate zdravilne korenine izkopljemo takrat. Poleti je čas za nabiranje listov. Zdravilni so tudi cvetovi oziroma »semenski gumbki«. Zdravilci uporabljajo predvsem liste. Presno zmečkani se polagajo na stare rane. Listi jih pomagajo čistiti in sušiti, prav tako hladijo in blago umirjajo bolečino. Nekoč so iz repinčevih listov, ki so jih kuhali v orehovem olju in terpentinu, pripravljali mazilo, ki so ga uporabljali za izpahnjene ude. Na maslu kuhane liste pa priporočajo za čiščenje aknaste in mozoljaste kože.
O njem je pisal pater Ašič
Repinec je veljal za precej pogosto rastlino v zdravilstvu. Pater Ašič navaja repinec za pospeševanje rasti las. Posušene in zdrobljene korenine repinca, namočene v sezamovo ali olivno olje, se namreč uporablja proti prhljaju in izpadanju las. Rastlinski pripravek naj bi pomagal oslabljenim lasnim koreninam in spodbudil cirkulacijo. Za pripravek doma potrebujete vsaj sto gramov suhih korenin in liter olja. Mešanico pustite na temnem in suhem mestu tri tedne, vmes pa kozarec občasno obrnite in pretresite. Nato precedite, hranite na suhem in temnem mestu ter vtirajte v lasišče vsaj enkrat na teden.
Tinktura za čiščenje krvi in zdravje jeter
Iz korenin repinca lahko pripravimo tinkturo za notranjo uporabo. Svežo korenino operemo, stolčemo ali narežemo ter zložimo v kozarec. Za pripravo potrebujemo približno za dve tretjini kozarca korenin, ki jih nato prelijemo z domačim, vsaj 45-odstotnim žganjem. Mešanico pustimo na temnem mestu vsaj tri tedne in vmes premešamo. V tem času se bo oblikovala gosta tinktura z usedlinami, ki bo primerna za tiste, ki potrebujejo čiščenje krvi in zdravljenje jeter. Da tinktura resnično pomaga, so potrdile tudi sodobne raziskave. Primerna je za spodbujanje znojenja, na ta način pa še dodatno prečiščuje kri in jetra. Angleški zeliščarji celo menijo, da korenine repinca telo očistijo težkih kovin.
Prva pomoč pri različnih kožnih težavah
Repinec se tudi danes pogosto uporablja pri različnih kožnih težavah, prav tako je pogosta sestavina krem, mask in losjonov. Pomaga pri pojavu ekcemov, aken, različnih tvorov, pri nečisti koži in celo pri luskavici. Uporabljamo ga na različne načine, kot najboljše pa se je izkazalo uživanje tinkture, ki jo lahko razredčeno z vodo uporabljamo pri izpiranju in čiščenju kože.
Zelo uporabno je repinčevo olje, ki je zlasti koristno pri suhi in razdraženi koži. Olje pripravimo tako, da v 180 gramov oljčnega olja stresemo dobro pest svežih korenin in pustimo stati vsaj mesec dni, nato precedimo in hranimo na temnem. Če želimo narediti kremo, mešanici dodamo približno 30 gramov čebeljega voska.