Kako postaviti diagnozo

Vzroki za bolečine v trebuhu

NINA KOVAČ / revija Bodi zdrava
15. 7. 2023, 17.15
Deli članek:

Tukaj je zbranih nekaj pogostih vzrokov za bolečine v trebuhu.

Shutterstock
Bolečine v trebuhu

Pogosta težava, ki nas žal pesti tudi v dopustniških dneh, so bolečine v trebuhu. Zanje obstaja veliko možnih vzrokov, od manjših težav do resnejših stanj. Zato se je ob močnih in dlje trajajočih bolečinah v trebuhu pomembno obrniti na zdravnika za natančno diagnozo in s tem ustrezno zdravljenje.

Prebavne motnje

Bolečine v trebuhu so lahko posledica prebavnih motenj, kot so napenjanje, zaprtje, driska, sindrom razdražljivega črevesja, gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB) ali vnetna črevesna bolezen.

Prehranske težave
Te se pojavijo zaradi čezmernega uživanja mastne ali začinjene hrane, prevelike količine hrane ali alergije na določeno vrsto hrane.

Okužbe
Okužbe v prebavilih, kot so virusne, bakterijske ali parazitske okužbe, lahko povzročijo bolečine v trebuhu, skupaj z drugimi simptomi, kot so driska, slabost in povišana telesna temperatura.

Ledvični kamni
Nastajanje ledvičnih kamnov lahko povzroči hude bolečine v spodnjem delu trebuha ali boku. Bolečina se običajno pojavlja v valovih in jo lahko spremljajo slabost, bruhanje ter težave pri uriniranju.

Vnetje trebušne slinavke
Vnetje trebušne slinavke, imenovano pankreatitis, lahko povzroči hude bolečine v zgornjem delu trebuha, ki se lahko širijo v hrbet. Bolečina je običajno povezana s slabostjo, bruhanjem in poslabšanjem po uživanju mastne hrane.

Vnetje slepiča
To lahko povzroči bolečine v spodnjem desnem delu trebuha. Bolečina se po navadi začne v sredini trebuha in se postopoma premika v desno ter se poslabša pri gibanju ali kašljanju.

Stres
Med vzroke za bolečine v trebuhu zdravniki in specialisti čedalje pogosteje prištevajo stres. Na žalost in veliko škodo so stresne bolečine v trebuhu postale izredno vsakdanja težava sodobne družbe. Posledica dolgotrajnega stresa in tudi anksioznosti so lahko bolečine v želodcu, krči v trebušnem predelu in splošno nelagodje prebavnega trakta.

*Specifične ženske težave

Ženske bolečine v trebuhu so še nekoliko bolj posebne. Pogosto se, predvsem v spodnjem delu trebuha, pojavljajo tudi pred in med menstruacijo ali po njej. Tudi dolgotrajnejše bolečine v trebuhu pri ženskah se pogosto povezujejo s težavami z rodili. Bolečina se takrat pogosto pojavi malo višje nad sramno kostjo. Če se bolečina pojavi samo na eni strani, je krivec za bolečino verjetno jajčnik. Pri ženskah so ob tem pogosti predvsem krči.

Simptomi in znaki bolečin v trebuhu

Znaki, da se v naši trebušni votlini nekaj dogaja, so si lahko izjemno različni, zelo pogosti pa so:

  • krči v trebuhu
  • napenjanje
  • jutranja slabost
  • dnevno slabše počutje
  • ostre kratkotrajne ponavljajoče se bolečine
  • tope in stalne bolečine

Pomembno je torej, da se ob dolgotrajnih, hujših ali nenavadnih bolečinah v trebuhu posvetujete z zdravnikom. Ta bo postavil diagnozo na podlagi simptomov, pregleda in morda tudi dodatnih preiskav, kot so krvne preiskave, slikanje z magnetno resonanco (MRI) ali ultrazvok trebuha. Ne pozabite, da je prav pravilna diagnoza ključna za učinkovito reševanje težav.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

revija Bodi Zdrava
Izšla je nova številka revije Bodi zdrava. Vabljeni k branju!

Estrada