Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) je motnja, ki povzroča tako anatomske spremembe jajčnikov kot hormonske in presnovne spremembe. Govorimo o stanju, ki onemogoča normalno delovanje jajčnikov. Normalno namreč drobni folikli v jajčnikih vsak mesec rastejo in ovulirajo ter tako vzpostavljajo normalen menstrualni cikel in ohranjajo plodnost ženske v rodni dobi. Kadar pa je okrnjeno biološko izločanje ženskih spolnih hormonov, je ovulacija močno ovirana oziroma je sploh ni. Takrat folikli v jajčnikih ne dozorijo, se zadržijo v jajčnikih in se izrazijo kot ciste na njih. Tvorijo se čezmerne količine moških hormonov, ki se izločajo v kri in povzročajo druge simptome te motnje.
Simptomi
Sindrom policističnih jajčnikov spremlja kar nekaj kliničnih znakov, ki so posledica nesorazmerja moških in ženskih spolnih hormonov. Najbolj očiten znak je seveda neredna menstruacija, ki se lahko pojavlja na šest tednov do šest mesecev, lahko pa izostane tudi za dlje kot šest mesecev. Skladno s tem se pojavi odsotnost ovulacije. Zaradi povečanja ravni moških hormonov PCOS pogosto spremljajo povečanje telesne teže, čezmerna poraščenost (zlasti na obrazu, prsih in trebuhu), mastna koža, mozolji, ki ostanejo tudi po puberteti, izpadanje las na temenu (moška plešavost) ter pojav temnih kožnih lis. Ker gre tudi za presnovno motnjo, se lahko povišata krvni tlak in raven maščob v krvi, pojavita se tudi odpornost na inzulin in sladkorna bolezen tipa dve.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Vzroki
Kljub precejšnji razširjenosti sindroma policističnih jajčnikov so njegovi vzroki še vedno velika uganka. Na podlagi raziskav je strokovnjakom uspelo izluščiti nekaj teorij, ki pa še niso potrjene, zato jih ne smemo jemati kot znanstveno podprte resnice. A vendarle trendi nakazujejo, da za PCOS najpogosteje zbolevajo ženske, ki v družini že imajo prisotnost bolezni, sladkorne bolnice, ženske z inzulinsko rezistenco ter tiste s pomanjkanjem luteinizirajočega in folikelstimulativnega hormona (hormonov, ki sprožata ovulacijo).
Kaj pa ciste na jajčnikih?
Zveni, kot da gre za podobno stanje, a cist na jajčnikih ne smemo enačiti s sindromom policističnih jajčnikov. Ciste na jajčnikih so navadno nenevarne benigne spremembe na jajčnikih, ki nastajajo precej pogosto, in sicer kot posledica dozorevanja jajčnih celic med menstrualnim ciklom. Te se običajno skrčijo same od sebe. Druga skupina prav tako benignih cist pa se pogosto pojavlja pri ženskah po 30. letu. Tudi te so navadno nenevarne.