Zanimivosti

Po mir in bistrino na slovenski Camino

V.P.
20. 11. 2024, 06.50
Posodobljeno: 27. 11. 2024, 15.38
Deli članek:

Steze, po katerih so romali naši predniki, živijo naprej. Jakobova pot povezuje Slovenijo z evropsko zgodovino, v tem mesecu pa prinaša več kot duhovno nagrado.

Čeprav njeno glavno svetišče, Santiago de Compostela, leži v Španiji, slovenske veje Jakobove poti nosijo bogato zgodovinsko in kulturno dediščino. Po teh stezah so romali naši predniki ter povezovali evropske dežele in ljudi.

Duhovnost, spomin, povezanost in spoštovanje

Že od 9. stoletja naprej so romarji s celega kontinenta prehodili tisoče kilometrov, da bi dosegli svetišče sv. Jakoba, eno od treh največjih romarskih krajev krščanskega sveta. Med njimi je bil leta 1430 tudi grof Ulrik II. Celjski, ki se je na pot odpravil s 60 konjeniki, njegov podvig pa kaže, da je romanje pustilo neizbrisen pečat tudi na naših tleh. Slovenski Camino danes oživlja te starodavne steze in vabi vse, ki iščejo mir, povezanost in stik z dediščino preteklosti.

S 50 000 koraki do nagrade

Jakobova pot ta mesec združuje gibanje in raziskovanje dediščine z unikatnim izzivom. Če do 30. novembra 2024 prehodite vsaj 50.000 korakov, kar ustreza dolžini Preddvorske veje, pretečete 35 kilometrov ali prekolesarite 140 kilometrov, si s tem priborite dodatne glasove v žrebanju za privlačne nagrade Generali ZAME. Med njimi so Apple iPhone 16 Pro Max, pametna ura v vrednosti 400 EUR in kakovostne slušalke v vrednosti 250 EUR. Sodelovanje si zagotovite z uporabo nove aplikacije, kjer lahko spremljate svoje aktivnosti in število pridobljenih glasov. Žrebanje bo 3. decembra 2024, več o izzivih in nagradah pa si lahko preberete na spletni strani Generali ZAME. Ne veste, kam se podati? Poglejmo štiri krake Jakobove poti in njihove značilnosti.

Od gora do morja

Slovenske veje Jakobove poti se raztezajo skozi razgibane pokrajine in ponujajo vpogled v kulturno dediščino države. Povezujejo jih cerkve, posvečene sv. Jakobu, ki služijo kot pomembne točke za počitek in molitev romarjev.

  • Preddvorska veja: Z dolžino približno 30–40 kilometrov je ena krajših poti, primerna za raziskovanje v enem ali dveh dneh.
  • Štajerska in Prekmurska veja: Daljša trasa, dolga 269 km, ki vodi skozi slikovite vinograde in zgodovinske kraje severovzhodne Slovenije.
  • Šenjakobska pot: Ena najbolj priljubljenih a tudi daljših poti, ki poteka skozi osrednjo Slovenijo v dveh vejah (dolenjski in primorski) in meri skupno 278 kilometrov.
  • Svetovišarska pot - gorenjska veja: Razgibana veja, ki vodi romarje od cerkve sv. Jakoba v Ljubljani do Svetih Višarij v Italiji, po 143 km slikovitih poti in skupno 5200 m vzponov.
  • Belokranjska veja: Trenutno je v razvoju, trenutno pa že obeta nekoliko bolj svobodne možnosti za odkrivanje naravnih in kulturnih znamenitosti.

Prijetna samota, nikoli osamljenost

Po znameniti Camino se pohodniki odpravljajo z družino, partnerji, prijatelji, pa tudi sami. Ena od značilnosti Jakobove poti je namreč njena dostopnost. Večina poti poteka v bližini naselij, kjer tudi posamezni romarji najdejo gostoljubje lokalnih prebivalcev, nočitvene kapacitete, oskrbo s hrano in osnovnimi potrebščinami. Številna prenočišča in gostišča so prilagojena pohodnikom in kolesarjem, saj romanje ni omejeno le na hojo. Dodatno varnost zagotavlja bližina zdravstvenih ustanov, lekarn in možnosti javnega prevoza, če pohodnikom zmanjka časa ali moči za zaključek določene etape. Rumene školjke in puščice označujejo pot, vendar je za dodatno orientacijo priporočljivo uporabiti zemljevid ali mobilno aplikacijo.

Kdaj in kako na pot?

Čeprav je najbolj priporočljivo obdobje za pohod pozna pomlad in zgodnja jesen, je Jakobova pot zahvaljujoč bližini naselij prehodna vse leto. Temperature so morda nižje, a narava ponuja poseben mir, upočasnjen ritem in svež, bister zrak takoj, ko zapustite večja mesta, nočitve pa vam omogočajo postanek na toplem, kadar ga le potrebujete. Poletni meseci prinašajo tveganje vročinskih valov, november pa lahko z izjemo deževnih dni in nizkih temperatur še nudi idilične pohode pred prvim snegom.

Bližina zime seveda terja ustrezno pripravo in pohodno opremo, a je navsezadnje Camino pot, na katero se ne poda povsem spontano. Poti so primerne tako za individualne raziskovalce kot tudi za skupine. Samostojni pohodniki cenijo prilagodljivost svojega ritma, organizirane skupine pa pogosto omogočajo poglobljeno spoznavanje zgodovinskih in kulturnih znamenitosti pod vodstvom izkušenih vodnikov. Pred odhodom se pozanimajte, če se na pot odpravlja še kakšna skupina romarjev ali pohodnikov, in se jim pridružite ali povprašajte za nasvet.

S kolesom ali peš

Slovenske veje Jakobove poti so primerne tako za pohodnike kot za kolesarje. Če imate raje hitrejši tempo in želite v krajšem času raziskati več, je kolesarska različica odlična izbira. Pohodniki pa lahko raziskujejo poti v svojem ritmu, uživajo v spokojnosti narave in obiskujejo zgodovinske točke ob poti, kot so cerkve sv. Jakoba, ki so razporejene po celotni mreži.

Estrada

Male sive celice
Pogovor

»Ni narobe, če ne veš, narobe je, če nočeš izvedeti še več.«

luka basi naslovnica 1
"Partnerica Luke Basija"

Ta naziv je šel Luki Basiju pred leti na živce

eber-stimac
Ljubezen

Martin Golob ob zlati poroki spet poročil veliko mojstrico krznarstva

Chris Carter 2
Pisatelj Chris Carter

»V Evropi si težko predstavljate, kako kruti so lahko zločini«

z-jasno-in-glasno, joze-potrebujes
Z Jasno in glasno

Jožetov prezgodnji izliv ali kako je nastala Novoletna zaobljuba

Nicko McBrain
Nicko McBrain

Legendarni bobnar Iron Maidnov napovedal slovo

Zanimivosti

minimal, michelinova zvezdica, sladoled
Tajvan

Na svetu je samo ena trgovina s sladoledom z Michelinovo zvezdico

sončni zahod, horoskop
Krog prijateljev Bruna Gröninga

O neverjetnih ozdravitvah ljudi; čudeži se še dogajajo

stepanje smetane, kuhinjski robot, smetana
Vrste smetane

Ali veste, kaj je škrlubec in kako nastane kremast kajmak?

madonna
Staranje

Tisti, ki sebe vidijo mlajše, so bolj zdravi, srečnejši in živijo dlje

Neža z malim Malgašem v Akamasoi, kjer so obiskali Pedra Opeko
Pet tednov v Ampitafi

Nepozabna izkušnja prostovoljnega dela v misijonu na Madagaskarju

nomadi, turcija
Fotogalerija

Nomadi ob vznožju gora pripravljeni na trdo zimo