Zlati cvetovi

Zacvetel je smilj, dišeča začimba, ki pomlajuje kožo

Mare Koren
15. 6. 2024, 21.14
Deli članek:

Te dni je smilj svoje zlatorumene cvetove že nežno razprl in jih nastavil soncu. Poznan je pod različnimi imeni in nepogrešljiv v kulinariki, prav tako pa v kozmetiki, saj pomirja kožo.

Dreamstime
Laški smilj je zelo dišeča trajnica, ki tudi bogato cveti. Posebno ji prija polno sonce in odcedna vrtna prst.

Da boste vedeli, za katero rastlino gre, naj vam v začetku predstavimo njegova imena. Poznamo ga pod imeni laški smilj, suhocvetnica in nesmrtnica. Sicer ga prepoznamo po rumenih socvetjih in omamnem vonju, ki številne spominja na kari, ter tudi po sivkasto zelenih listkih, ki tvorijo čudovite grmičke.

Smilj raste predvsem v Sredozemlju

Našli ga boste skoraj po celotnem Sredozemlju, kjer raste samoniklo. Gre za staro mediteransko rastlino, ki jo je opeval že Homer. Po njem so poimenovali tudi otroke, pri nas denimo uporabljamo imena Smiljan in Smilja ali Smiljana, kar sicer po francosko pomeni tudi nesmrtnost. Plantaže smilja so razširjene predvsem po Franciji, Španiji, Severni Afriki in Hercegovini. Zaradi bojazni pred naravno iztrebitvijo smilja so na Hrvaškem močno poostrili nadzor, medtem ko ga pri nas najdete predvsem na Krasu in Obali, a ga lahko sadite in sejete tudi v notranjosti države, kjer bo celo preživel zimo.

Dreamstime
Še posebej cenjeno je olje laškega smilja, ki se uporablja predvsem v zdravilne in kozmetične namene.

Dragoceno eterično olje

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Nasadi smilja so hrana številnim žuželkam, vabijo jih z omamnim vonjem, ki s sladkobno opojnostjo zmeraj znova očara. Za to je zaslužno eterično olje, a tega je v rastlini zelo malo; za zgolj kilogram eteričnega olja pridelovalci potrebujejo več kot tono teh rastlin. Smilj vsebuje keton italidion, ki ima moč regenerativnega obnavljanja, v njem najdemo tudi grenčine, čreslovine, fitosterole in še bi lahko naštevali. Olje se uporablja predvsem v fitoterapiji za pomirjanje in v kozmetiki, kjer deluje kot adstringent (zoži kožne pore), antialergik, antiflogistik (pomirja razdraženo kožo), protimikrobno in protivnetno. Z redno uporabo se zmanjšajo gube, poporodne strije in brazgotine. Če povzamemo, glavna lastnost je obnavljanje kože, ne glede na prizadetost (opekline, odrgnine, ekcem, luskavica, koprivnica, hemoroidi, krčne žile …), ter vračanje mehkobe in prožnosti.

Preprečite pike, pomirite kašelj

Olje smilja se priporoča tudi kot zaščita pred piki žuželk. Olje bo z nam prijetnim vonjem komarje odvrnilo od tega, da bi se nas lotili, mi pa bomo imeli torej od tega dvojno korist. Naj povemo, da se smilj v svojem naravnem okolju dobro meša z vonjem drugih mediteranskih rastlin, kar dobro vpliva na ljudi, ki imajo težave z dihalnimi boleznimi. Izjemno zdravilen je tudi sirup iz smilja, ki pomirja kašelj, primeren je za pripravo inhalacij, ki bodo pospešile zdravljenje.

Dreamstime
Našli ga boste skoraj po celotnem Sredozemlju, kjer raste samoniklo.

Poznan je po pomirjujočem delovanju

Smilj na naše telo deluje izjemno pomirjajoče. Znano je, da lajša hude glavobole, odpravlja nespečnost, predvsem razširjena pa je njegova uporaba pri putiki, saj deluje diuretično. Smilj se načeloma uporablja predvsem zunanje, a z njim lahko lajšamo tudi notranje težave, kot so težave s trebušno slinavko, vnet žolčnik, težave prebavnega trakta, ki jih spremlja bruhanje, napenjanje, driska, zaprtost … Dokazano znižuje krvni tlak in raven holesterola v krvi. Ugodno vpliva na menstrualne in revmatične krče in jih pomirja, saj deluje antibiotično. V ta namen si lahko iz smiljevih cvetov pripravite čajni napitek, dodajate ga lahko tudi drugim čajnim mešanicam. Odlično se ujame z divjo meto, kamilico, tavžentrožo in sivko.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost