Vsakič znova, ko se naša država ali kateri izmed njenih prebivalcev znajde v težavah, se Slovenci izkažemo za narod, ki zna pomagati in stopiti skupaj. Ponosni smo lahko, da imamo tudi nekaj posameznikov, ki zaradi svoje predanosti v dobrodelnosti močno izstopajo, in prav je, da jih nagradimo.
V uredništvu časnika Novice Svet 24 smo ponosni, da lahko skupaj z našimi kolegi iz vse Slovenije podpremo akcijo Ljudje odprtih rok, v okviru katere vsako leto podelimo naslov dobrotnika leta. Izbor in nagrajevanje tistih, ki so s svojo nesebičnostjo in dobroto spreminjali naša življenja na bolje, potekata že tri desetletja. Akcija se je pred natančno tremi desetletji začela v manjšem obsegu v uredništvu kultne revije Naša žena, zadnja leta pa je prerasla v vseslovensko akcijo, h kateri so pristopili ugledni dnevni časopisi, najbolj brani regionalni časniki in njihove spletne izdaje. Namen izbora je prepoznati delo in napor posameznikov, ki so s svojo energijo, delom, predanostjo in nesebičnostjo pripomogli, da je življenje v Sloveniji lepše ter da tisti, ki jim življenje ne prizanaša, dobijo pomoč, ki jo potrebujejo.
O imenitni družbi
Lani so naši bralci in bralke naziv dobrotnika leta podelili Juriju Juhantu iz Zavetišča Horjul, ki že več kot deset let predano ter z vso ljubeznijo skrbi za zapuščene kužke in mucke. Na sklepnem dogodku, na katerem je prejel priznanje, je lepo povzel bistvo akcije Ljudje odprtih rok: »Ko sem na prireditvi poslušal predstavitve, kaj vse ti ljudje počnejo, so mi šle kar kocine pokonci. Znašel sem se v res imenitni družbi! Takšen nabor kandidatov – kapo dol pred vsemi.«
Spoštovanja vredni kandidatki in kandidat
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Letos smo v akciji ljudje odprtih rok najprej izvedli regionalne izbore. Pri tem smo pri časniku Novice Svet24 kot nosilcu projekta združili moči s šestimi lokalnimi mediji. To so Dolenjski list, Štajerski tednik, Novi tednik, Naš čas, Primorske novice in Vestnik. V predizboru smo v našem časniku izbirali med kandidati iz gorenjske in osrednjeslovenske regije. Bralci našega časnika so v finalni izbor uvrstili dve novi kandidatki in kandidata. Špelo Miroševič, mamo štiriletnega Urbana, ki mu je zaradi okvare na genu CTNNB1 grozilo, da nikoli ne bo govoril, kaj šele samostojno živel. A Špela je ob iskanju rešitev za svojega sina združila najuglednejše zdravnike in raziskovalce ter premaknila meje znanosti. Jolando Ravnikar, ki z angelskim glasom in kitaro prinaša upanje in spokoj onkološkim bolnikom. Gorskega reševalca Tonija Smoleja, ki je 50 let svojega življenja posvetil reševanju iz gora in izobraževanju novih generacij neustrašnih gornikov.
Prinašalka upanja in utehe
Glasovanje za dobrotnika leta osrednjeslovenske in gorenjske regije je potekalo malo manj kot mesec dni, naši bralci in bralke pa so največ glasov namenili Jolandi Ravnikar, ki se je tako skupaj s finalisti iz ostalih regij uvrstila v zaključni vseslovenski izbor.
Kot smo že zapisali v obrazložitvi njene nominacije, lahko Jolando srečate na bolnišničnih oddelkih, kjer se zdravijo bolniki z rakom. Opremljena z izjemnim sočutjem, kitaro in angelskim glasom polni srca bolnih z upanjem. Rak je sicer bolezen, ki je pretresla tudi njeno družino. Kot pravi, je prav to vzrok, da je postala prostovoljka za bolne in nemočne na onkološkem inštitutu. Kot prostovoljka obiskuje tudi DSO Fužine. S kitaro in pesmijo poskuša pričarati trenutke miru in lepote tudi v Hospicu. Svojo dobrodelno dejavnost je pred nekaj leti razširila z organizacijo dobrodelnih koncertov.
»Glasba nas povezuje in združuje ter tke nove niti prijateljstva. Sama pravim, da je bližnjica k sreči glasba. Ne glede na leta si moraš v življenju vedno postaviti cilj, mu slediti in uresničevati svoje sanje,« je ob razglasitvi dobrotnice leta 2023 osrednjeslovenske in gorenjske regije povedala Jolanda Ravnikar.