Rak grla

Hripavost je prvi in najpogostejši znak, zgodnje odkrivanje je ključno

Maja Kopriva
1. 5. 2024, 10.55
Posodobljeno: 1. 5. 2024, 11.43
Deli članek:

Pri večini bolnikov diagnozo odkrijejo šele v poznih stadijih bolezni, čeprav jih hripavost že v začetnem stadiju opozori, da z njihovimi glasilkami nekaj ni v redu.

Dreamstime
Običajno zdravljenje raka grla v zgodnji fazi vključuje operacijo ali obsevanje.

Rak se lahko razvije v kateremkoli delu grla, običajno pa se začne na glasilkah. Če se širi, se pogosto pojavi tudi na bližnjih bezgavkah na vratu. Rakave celice se lahko razširijo tudi na zadnji del jezika, druge dele grla in vratu, pljuča ter druge dele telesa. Ko se to zgodi in tumor nastane na novem mestu, bo vseboval isto vrsto nenormalnih celic kot prvotni tumor v grlu.

Simptomi raka grla

Na raka navadno kažejo vztrajen kašelj, hripavost, vneto grlo, cmok v grlu ali vratu, težave ali bolečina pri požiranju, občutek dušenja, stalna bolečina v ušesu ali nenavaden občutek v predelu okoli ušesa, izguba teže ter stalen zadah.

Diagnoza

Rak grla se lahko pojavi kot vidna izboklina na zunanji strani vratu. V teh primerih bo zdravnik priporočil biopsijo za dokončno diagnozo. Če simptomi kažejo na grlo ali drug tumor na glavi in ​​vratu, bo zdravnik morda lažje postavil diagnozo z laringoskopijo. Laringoskop je majhna kamera, ki zdravniku omogoča, da pogleda v usta in po grlu. Optična nosna endoskopija vključuje tanek, prožen trak, ki ga zdravnik vstavi v nosnico. Zdravniki lahko tako vidijo celotno grlo in požiralnik in lahko predlaga CT vratu ali glave oziroma MRI za določitev obsega ali velikosti tumorja. To mu lahko pomaga ugotoviti, ali se je rak razširil na bezgavke na vratu. Če se zdi, da je lezija majhna in omejena na eno področje, lahko kirurg opravi ekscizijsko biopsijo, da bi tumor popolnoma odstranil in ga poslal na patološki pregled. Če laboratorijski testi potrdijo raka grla, lahko zdravniki zahtevajo dodatne teste, da ugotovijo, ali se je rak razširil na druge dele telesa. Zgodnja diagnoza lahko pripomore k uspehu zdravljenja.

Način zdravljenja je odvisen od stopnje raka

Običajno zdravljenje raka grla v zgodnji fazi vključuje operacijo ali obsevanje. V kasnejših fazah bo posameznik morda potreboval kombinacijo sevanja in kemoterapije ali operacijo, ki ji bo sledilo obsevanje. Radioterapija namreč ubija rakave celice in zmanjšuje tumorje. Kemoterapija uporablja kombinacijo zdravil za ubijanje rakavih celic in za izboljšanje učinkov radioterapije. Zdravniki lahko s kemoterapijo zmanjšajo velikost tumorja pred operacijo. To lahko izboljša kirurške in kozmetične rezultate. Kemoterapija se jemlje v obliki tablet ali v obliki infuzije. Operacija pa vključuje odstranitev rakavega tumorja in bližnjega tkiva. Operacije raka grla vključujejo endoskopsko resekcijo, delno ali totalno laringektomijo. Nekateri posamezniki bodo morda potrebovali začasno ali trajno traheostomijo. Nekateri ljudje potrebujejo stalno stomo, ki jim omogoča dihanje. Takšni bolniki potrebujejo pripomoček, ki jim omogoča govor.

dreamstime
Kemoterapija lahko zmanjša velikost tumorja pred operacijo.

Glavni dejavniki tveganja za pojav bolezni

Resne posledice raka grla so pogostejše pri kadilcih. Kajenje in izpostavljenost nevarnim kemikalijam na delovnem mestu lahko povečata tveganje za nastanek raka grla. Kajenje je najpomembnejši dejavnik tveganja. Smrt zaradi raka grla je veliko pogostejša pri ljudeh, ki kadijo, prav tako pa je pomemben dejavnik pasivno kajenje. Razvoj bolezni lahko spodbudi zmerno ali močno uživanje alkohola. Ameriško združenje za boj proti raku trdi, da so tisti, ki vsak dan uživajo eno ali več alkoholnih pijač, še posebno če poleg tega kadijo, bolj izpostavljeni tej vrsti raka. Dejavnik tveganja za raka grla sta lahko tudi slaba prehrana in pomanjkanje vitaminov. Pri moških je verjetnost, da se bo razvil rak grla, štirikrat večja kot pri ženskah. Pomembni so tudi družinska anamneza, izpostavljenost določenim kemikalijam na delovnem mestu, šibka odpornost ter nekateri drugi dejavniki.