Oče zvezdnih stez je Gene Roddenberry, ki je 8. septembra 1966 na NBC-ju lansiral prvi del serije Zvezdne steze. Od takrat so z več kot 10,6 milijarde dolarjev Zvezdne steze postale kulturni fenomen in se razširile na 13 filmov, 12 televizijskih serij, videoigre, romane in stripe. Priljubljenost Star Treka lahko razložimo s sanjami o prihodnosti, ko na svetu vladal mir, človeštvo pa bo raziskovalo vesolje, pri tem pa naletelo na številne prijazne in manj prijazne civilizacije z drugih svetov. Vse to je zapakirano v fizikalno razumljiv in smiseln pristop, ki je osnovan na Združeni federaciji planetov v 23. stoletju in vesoljsko ladjo Enterprise s kapitanom Jamesom Tiberiusom Kirkom. Tu so še Spock, po izvoru s planeta Vulcan z zašiljenimi ušesi, obseden z logiko, pa legendarni Scotty, mehanik, ki skrbi, da nadsvetlobni pogon »warp« deluje brezhibno in doktor McCoy.
V skoraj 60 letih je nastala plejada močnih likov in med sabo v smiselno celoto tako v prostoru kot skozi stoletja povezano zgodbo. Podobno kot je od sedemdesetih naprej George Lucas ustvaril Vojno zvezd. Slednja je saga in vesoljska pravljica iz galaksije daleč stran, Zvezdne steze pa želijo ustvariti kar se da realno sliko prihodnosti, ki čaka človeštvo, če se ne bo uničilo samo.
Po originalni seriji, ki se je končala 1969, so bile Zvezdne steze prestavljene v svet animacije, potem pa je sledila vrsta šestih filmov od 1979 do 1991. Hkrati je v osemdesetih Next Generation (1987-1994) izkoristil nove tehnologije uprizarjanja z vesoljem in prinesel novo posadko s kapitanom Jean-Lucom Piccardom. Od 1994 do 2002 so sledili še štirje filmi in po koncu Naslednje generacije tudi dve spin-off seriji, Voyager in Deep Space 9. Prva govori o vesoljski ladji Voyager, ki jo neznana sila prestavi na drug konec galaksije in se vrača domov, Deep Space 9 pa je vesoljska postaja na oddaljenem koncu federacije. Po koncu Voyagerja je 2001 sledila še serija Enterprise, ki govori o samem začetku osvajanja vesolja.
Nasploh je naslednji avtorjem serije (Gene Roddenberry je umrl 1991) v serije in filme uspelo sestaviti in razložiti vse, kar se za človeštvo začne jutri – od tretje svetovne vojne, obdobja po tem in tehnološkega preboja z nadsvetlobnim pogonom in prvim srečanjem s tujo civilizacijo. Niso pa v zgodbi vsi dobri – Klingoni so vojaško usmerjena vrsta, ki je dolgo v vojni s Federacijo, preden nastopi premirje, tu so še Romulani, daljni sorodniki Vulkancev, ki so vzvišeni do vseh, največja grožnja pa so Borg, kolektiv asimiliranih in robotiziranih bitij, ki imajo skupno zavest in kraljico in delujejo po principu panja.
Kakorkoli, po koncu serije Enterprise leta 2005 je zanimanje za Zvezdne steze padlo, tudi trije novi filmi od 2009 do 2016 so celo zgodbo napisali znova in precej odstopajo od celotnega univerzuma Zvezdnih stez. Ponovni zagon s filmi, kjer Kirka igra Chris Pine, je pač ustvaril novo časovno linijo (kar je bilo pred 10 leti silno priljubljeno početje v filmski industriji, omenimo le Spidermana).
Z novim načinom podajanja medijev prek pretočnih servisov kot so Netflix, Amazon in drugi se je naenkrat pojavil tudi novi veliki pok in zagon franšize.
2017 je nastala prva od novih serij, Discovery. Odlikuje jo predvsem izjemna vizualna podoba, osrednji lik pa je kapitanka Michael Burnham, ki jo igra Sonequa Martin-Green, ki jo poznamo iz Foxove serije Živi mrtveci. Zgodba je tu malo bolj zapletena, in je umeščena 10 let pred Kirkovim Enterpriseom, potem pa ladjo Discovery po dveh sezonah neznana sila pahne 5 stoletij v prihodnost, kjer je Federacija propadla in nadzvezdni pogon ni več mogoč. Pravi Trekkiji (ime za ljubitelje franšize) seriji zamerijo predvsem to, da si sproti izmišlja rešitve in razlage za najbolj čudne zaplete, ladja pa se premika v sekundi na katerikoli konec okolnega vesolja s pomočjo – poenostavljeno rečeno – pogona na glivice. Po štirih sezonah prihodnje leto prihaja še peta.
2020 se je presenetljivo po 25 letih vrnil Jean-Luc Piccard, ki ga igra Patrick Stewart, poznamo ga iz filmske franšize Možje X. Piccard je upokojen, vendar ga splet dogodkov usmeri nazaj v vesolje, kjer naleti na stare prijatelje in tudi stare sovražnike. Po letu dni pavze je druga sezona, ki se odvrtela letos pomladi, prinesla nov zaplet, srečanje z Borgi in vrnitev v Kalifornijo v naš čas. Producenti so uspeli na koncu sezone uporabiti še nekaj likov iz zelo priljubljene Next Generation, ki se bodo večinoma Piccardu pridružili v tretji sezoni.
In ko se je Piccard iztekel, je kot strela z jasnega udarila še serija Strange New Worlds, Čudni novi svetovi. V njej zgodba teče okrog ladje Enterprise, preden jo prevzame Kirk. Tu jo vodi Christoper Pike, v posadki pa je že tudi Spock in še nekaj likov, ki jih je že pred 60 leti uvedel Roddenberry. Največje beštije tu so Gorni, super inteligentni kuščarji, ki pa se rojevajo nenavadno podobno kot v filmski verigi Alien. Za povrh se Pike ukvarja še s svojim videnjem smrti in kako spremeniti prihodnost. Od vseh treh letos gledanih igranih serij ima prav ta najvišjo oceno na IMDB, 8,2, sledi Piccard s 7,3 in Discovery s 7,0.
Ne moremo pa niti mimo obeh animiranih serij – Lower Decks je zgodba o nepomembni ladji Cerritos in oficirjih, ki skušajo držati vse skupaj, ko se ladja srečuje s številnimi čudnimi dogodki. Kot se za animirano zadevščino spodobi, je prisotna tudi obilica humorja, tretja sezona pa bo na sporedu od 25. avgusta letos. Če je Lower Decks (Spodne palube) 2D animirana, pa je Prodigy 3D CGI animiran in namenjen predvsem mlajšim gledalcem, saj ga vrtijo na Nickolodeonu. Skupina najstnikov različnih vrst se odloči ukrasti eno od ladij Federacije, USS Protostar in potem se podajo na raziskovanje galaksije. Prvo sezono sestavlja 20 delov, pri Paramountu, ki je lastnik Zvezdnih stez, pa že pripravljajo drugo.
Za zdaj so producenti odločeni, da ne bodo dodajali novih serij, dokler se aktualne ne iztečejo, so pa napovedali že nove lastne zgodbe o nekaterih likih kot so legendarni superčlovek Kahn iz drugega filma iz 1982 in o kapitanki Phillippi Georgiou, ki jo igra Michelle Yeoh v prvih treh sezonah Discovery.