Očistite pralni stroj

Ima perilo po pranju vonj po vlagi in plesni?

Mare Koren
20. 3. 2022, 19.05
Posodobljeno: 4. 1. 2024, 14.48
Deli članek:

Kaj je vzrok neprijetnega vonja pravkar opranih oblačil? Je to prenizka temperatura pranja, ali je mogoče čas, da temeljito očistite pralni stroj?

Dreamstime
Napredni pralni detergenti in kapsule omogočajo pranje pri nizkih temperaturah, a je treba preprečiti nalaganje nečistoč v pralnem stroju.

V zadnjih desetletjih so se pralne navade precej spreminjale. Če so naše babice večino perila prale in lužile v večjih vedrih ali celo v velikih loncih na štedilniku, mame pa pri pranju uporabljale zgolj eno vrsto pralnega praška in nekaj mehčalca, ki ga je bilo treba še razredčiti, danes uporabljamo različne pralne detergente ali kapsule, ki omogočajo pranje pri nizkih temperaturah, k mehčalcu pa dodajamo še perle, da bi perilo bolj dišalo.

V vseh teh letih »pralnega razvoja« smo lahko tudi zniževali temperaturo pranja, vendar se prav zaradi spremenjenih pralnih navad, čezmerne uporabe pralnih in mehčalnih sredstev, nečistoče vse težje izpirajo same. Če se umazanija nalaga v notranjosti stroja, namesto da bi se izpirala, se pojavijo neprijetne vonjave. Posledice so tudi vodni kamen, maščobe, plesen, bakterije in glivice, ki jim temno, vlažno in toplo okolje zelo ustreza.

Samočistilni program

Razvoj bakterij, plesni in gliv ter neprijeten vonj lahko preprečimo le z rednim čiščenjem pralnega stroja in pranjem tudi pri visokih temperaturah. Če ima pralni stroj program za samočiščenje, ki očisti boben in omogoči nemoteno pranje pri nizkih temperaturah, ga uporabite vsaj enkrat na mesec.

Dreamstime
Vsaj trikrat na leto očistite filter in ga sperite pod tekočo vodo. Če se je na njem nabrala lepljiva sluz ali vodni kamen, ga za pol ure namočite v mešanico kisa in vode. Pri pranju pa uporabljajte manj pralnega detergenta.

Očistite dozirno posodo in gumo

Potem ko ste očistili notranjost bobna, je čas, da očistite tudi zunanjost in druge sestavne dele. Iz rezervoarja izvlecite dozirno posodo in jo temeljito očistite vseh nečistoč. Pri tem si pomagajte z gobico in staro zobno ščetko. Čistil ne boste potrebovali, nekaj ostankov pralnega detergenta bo povsem zadostovalo. Če se je v dozirni posodici nabral vodni kamen, jo za dobro uro položite v mešanico vode in kisa. Ta bo opravila tudi z bakterijami in plesnimi, ki vam jih ni uspelo odstraniti. Gumo popršite z mešanico kisa in vode (v razmerju 1 : 1). Dobro očistite tudi rob in do suhega obrišite. 

Estrada