Le kako bi se lahko lotili kuhanja brez ustrezne deske za rezanje zelenjave, mesa in drugih živil, ki nam zagotavljajo okusne obroke? Da bi bilo rezanje karseda varno in higiensko, je smiselno uporabljati več različnih desk za rezanje. Dobro je, da imamo vsaj ločeni deski za rezanje mesa in zelenjave, sicer pa še posebni deski za rezanje sirov in pripravo rib.
Lesena ali plastična?
Po deski najprej dobro podrgnite z limono, nato pa po vlažni površini posujte sol in pustite delovati 20 minut. Splaknite pod vročo vodo in obrišite.
Dolgo je prevladovalo mnenje, da je plastična deska primernejša od lesene, ker naj bi jo očistili lažje in temeljiteje. Lesene deske naj bi bile vir številnih bakterij, ker se po večkratni uporabi na njih pojavljajo reže in otežujejo pomivanje. A kot razkriva strokovna analiza, smo se očitno motili, najnovejše raziskave kažejo, da so prav plastične deske idealno mesto za razmnoževanje bakterij, vključno s salmonelo. V raziskavi so se bakterije na plastični deski čez noč večkratno namnožile, medtem ko enake bakterije na leseni deski niso preživele niti čez noč. Zakaj je tako? Plastična podlaga ne absorbira vode in ostane dlje časa vlažna, zato bakterije preživijo dlje in se razmnožujejo. Medtem lesena deska vpije vodo in se hitreje suši. Vsebuje tudi naravne antibiotike, ki preprečujejo oziroma upočasnjujejo rast bakterij. Strokovnjaki opozarjajo le na zares stare deske, na katerih so že zelo globoke reže. Te so raj za bakterije, zato je tako desko dobro zavreči in jo nadomestiti z novo.
Nevarnost okužb
Največjo nevarnost predstavljajo slabo očiščene deske in tiste, ki jih uporabljamo za rezanje kar vseh živil. Če recimo na isti deski najprej pripravljamo meso, jo slabo pomijemo, nato pa na njej sesekljamo še zelenjavo za solato. Meso termično obdelamo, medtem ko zelenjava ostane surova, kar pomeni možnost prenosa bakterij, in lahko zaradi tega celo zbolimo.