Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Zdravilne rastline

Prvi vrtni pleveli za krepitev in spomladansko razstrupljanje

Zoran Franc
20. 2. 2022, 14.30
Deli članek:

Kljub nekaj sončnim in prijetno toplim dnem narava v večji meri še počiva. A nekatere rastline so že uspele pokukati na plan. Številne med njimi uvrščamo med plevele in pogosto spregledamo, kako koristne in zdravilne so.

Dreamstime
Dlakava penuša vsebuje številne vitamine in rudnine ter ima čistilni učinek na telo in pospešuje prebavo.

Tisti, ki ste se v minulih sončnih dneh že sprehodili po domačem vrtu, ste zagotovo že opazili, da so pognali prvi »pleveli«, ki jih zagotovo niste veseli. Številnih niti ne poznamo, kljub temu da gre za zdravilne rastline. Pogosti med njimi so dlakava penuša pa perzijski jetičnik in kurja črevca.

Dlakava penuša

Dlakava penuša je zagotovo ena izmed prvih rastlin na vrtu, ki jo opazimo že v zamrznjenem delu leta. Tudi če ne poznate njenega imena, je ni težko prepoznati, saj raste v značilnih drobnih rozetah s pernato deljenimi listi in razvije bele cvetove, iz katerih pozneje nastanejo plodovi v obliki lusk. Dlakava penuša je užitna rastlina v celoti, kar pomeni, da lahko jemo tudi cvetove in njene plodove. Le korenine odrežite. Po okusu je nekoliko pekoča in spominja na krešo oziroma ima blag okus po redkvici. Uživamo jo surovo, saj s kuhanjem izgubi značilen okus, prav tako pa vitamine in rudnine, ki jih ima celo paleto. Naj povemo tudi, da je v pomladnem času še kako priporočljiva, saj ima čistilni učinek na telo in pospešuje prebavo. Telo pa bo očistila od preveč beljakovin, maščob in tudi drugih strupenih snovi. Kje jo lahko uporabimo? Nepogrešljiva je v spomladanskih juhah, kjer jo lahko uporabimo za okrasitev namesto peteršilja. Sesekljano lahko uporabimo za pripravo mlečnih in maslenih namazov. Dodamo jo lahko tudi k humusu, spomladanskim smutijem, nepogrešljiva je v spomladanskih solatah in v kombinaciji s krompirjem, fižolom in čičeriko.

Perzijski jetičnik

Perzijski jetičnik ali jetičnik je bil zelo cenjen v srednjem veku, zdaj pa navadno velja za nadlogo na vrtu in ob kamnitih škarpah ter na skalnjakih. Pogosto so ga uporabljali v ljudski medicini in v samostanskem zdravilstvu. Zakaj? Odličen je namreč pri redčenju sluzi in pomaga pri izkašljevanju. Deluje tudi na nosno sluznico in pomaga pri težavah s sinusi. Jetičnik so uporabljali tudi za druge bolezni dihal ter za zdravljenje jetike, po čemer je rastlina dobila ime. Poudariti je treba tudi, da je odlično zelišče za čiščenje krvi, saj spodbuja ledvice k povečanemu izločanju urina, na ta način pa se pospešuje tudi odvajanje strupov iz telesa. To pomaga tudi pri putiki, za katero je značilno zastajanje sečne kisline v telesu. Dokazano zmanjšuje tudi poapnenje žil in znižuje koncentracijo holesterola v krvi. Dokazano lajša  stres, pomirja, pomaga pri nespečnosti in lajša depresijo. Velja torej za zelišče s širokim spektrom delovanja in je nanj smiselno pomisliti tudi takrat, ko smo utrujeni ali izgoreli po celodnevnem delu za računalnikom. V obliki čaja ali poparka lahko z njim spiramo tudi aknasto kožo.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan