Nekoč smo drone videvali le v znanstvenofantastičnih filmih, kasneje na poročilih, sedaj pa že skoraj povsod. Droni so brezpilotna zračna vozila, največkrat s štirimi propelerji. Kot ogromno drugih sodobnih tehnoloških stvari tudi droni izvirajo iz oboroženih vojaških spopadov, v katerih so sprva opravljali delo izvidnikov, pozneje (invazija Iraka, vojna v Afganistanu) pa so bili uporabljeni za bombardiranje strateških ciljev (pri tem so jih pogosto skupili tudi civilisti).
Ni tako enostavno, kot je videti!
Letenje z dronom ni tako enostavno, kot bi bilo videti na prvi pogled, saj lahko z njim ogrožamo življenja. Torej letimo lahko le, če s tem nikogar ne ogrožamo ali motimo varnosti v zračnem prometu ali javnega reda in miru. Istočasno lahko upravljamo le le en dron. Letenje z njim je dovoljeno le podnevi. Za nočno letenje potrebujemo posebno dovoljenje Javne agencije za civilno letalstvo. Pred letom se moramo prepričati, da so meteorološke in druge razmere primerne za varen let. Z dronom lahko letimo do največ 150 metrov nad tlemi izven kontroliranega zračnega prostora. Letenje do največ 300 metrov je mogoče le s predhodno pridobljenim dovoljenjem Agencije za neko področje letenja.
Za vas smo testirali dron Xiaomi MITU RC
Mini dron velikosti 10 x 9,10 x 3,80 cm je primeren za letenje v zaprtem in odprtem prostoru. Izdelek je namenjen začetnikom in izkušenim pilotom. Je zelo stabilen, tudi na prostem z nizkim/zmernim vetrom. MITU lahko zelo veliko časa lebdi in je tudi zato primeren za začetnike in otroke (starejše od 14 let).
Xiaomi MI Drone Mini dobite za 84,99 €
Opomba: Med letenjem na prostem odstranite ščitnike propelerja, saj dronu dajejo nekaj nestabilnosti. MITU je opremljen s petimi senzorji, ki resnično izboljšujejo njegovo stabilnost.
Štirijedrni procesor in pet senzorjev
Ker je Xiaomi kitajski izdelek, sem osebno pričakoval slabšo kakovost strojne opreme. A sem se motil. MITU je namreč opremljen s štirijedrnim glavnim čipom 1,2 GHz, ki obdeluje podatke, ki jih zbirajo vsi vgrajeni senzorji. MITU ima pet senzorjev, ultrazvok, barometre in že omenjene optične senzorje pretoka. Zaradi tega je zmogljivost dobra, nadzor nad kvadrokopterjem je enostaven.
Na spletni strani www.dronbonton.si pridobite vse potrebne informacije v zvezi z uredbo o sistemih brezpilotnih zrakoplovov, ki jo morate nujno poznati, preden se lotite letenja!
Oblika:
MITU-jeva zasnova je zelo preprosta. Ovalno telo, štirje nosilci in štirje propelerji v beli barvi. V sredini drona je baterija in notranji spomin za shranjevanje fotografij in videoposnetkov. Ščitniki so snemljivi. Dron tehta le 88 g, zato je zelo enostaven za letenje.
Kamera
Kot večina dronov, ki so dandanes na tržišču, ima tudi MITU že vgrajeno kamero, ki omogoča snemanje 720p HD videov s hitrostjo 30 sličic na sekundo in fotografiranje spodobne kakovosti. Prav tako je sposoben oddajati videoposnetek v realnem času preko mobilnega telefona.
Pazljivo ob slabem vremenu, saj lahko ta dron veter dobesedno odpihne!
Slabost: Po nekajdnevnem testiranju lahko rečem, da izdelku primanjkuje stabilizacija slike. Zato pričakujte nekaj videa z »jello efektom« (tresoč se video).
Opomba: Za fotografije in posnetke je na voljo 4 GB pomnilniškega prostora, ki ga sicer lahko nadgradimo s pomnilniško SD-kartico.
Lastnosti
Kot vsak drug ljubitelj brezpilotnih letal tudi v funkcijah MITU-ja najdem veliko zanimivih stvari. S pomočjo aplikacije, snemljive tako za iOS kot tudi za Android, lahko nastavite omejitev višine največ 25 metrov, a senzorji na tej višini ne delujejo!
Aplikacija omogoča tudi nastavitev občutljivost igralnega palčnika in izbiro možnosti levičar ali desničar. Poleg tega lahko dostopate tudi do samodejnega vzleta in pristajanja, avtomatskega pilotiranja in načina IR Battle/bojišče. To je posebej zanimivo za mlajše, saj se lahko povežejo z drugimi brezpilotnimi zrakoplovi MITU Xiaomi in igrajo pravo strelsko igro.
Ne nazadnje bi omenil še uporabni način G-senzor oziroma žiroskopni senzor, ki omogoča pilotiranje z obračanjem telefona v poljubno smer. MITU ima tudi optično držanje položaja, ki samodejno vzdržuje brezpilotno letalo in enakomerno lebdenje. Na koncu še ena pozitivna stvar: vsakič, ko ima brezpilotno letalo MITU prazno baterijo, se oglasi glasovno opozorilo: »Baterija je prazna. Bodite previdni.« Morate sicer znati angleško, saj MITU ne zna slovensko.