Znanstveniki pri podjetju Disney Research so se domislili nove rešitve – oblikovali so celotno sobo, v kateri je mogoče brezžično polniti 10 naprav hkrati. Ko vanjo vstopite, se bo pametni telefon v vašem žepu začel samodejno polniti.
Testi so potrdili, da lahko sistem na varen način zagotovi 1.900 vatov energije, pri čemer je glede na položaj naprave učinkovitost med 40 in 95-odstotna. Ta količina energije zlahka zadošča za polnjenje telefonov, svetilk, ventilatorjev in drugih manjših elektronskih naprav.
Kje je težava?
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Uporabnike bi zagotovo odvrnil videz, saj je za sistem ključna precej vpadljiva bakrena cev v središču sobe. Težavo predstavlja tudi dejstvo, da je treba v stene od stropa do tal vgraditi posebne plošče iz aluminija, ki bi jih v prihodnosti sicer znala zamenjati prevodna barva.
Težava je tudi ta, soba ne zgolj omogoča polnjenja več naprav hkrati, temveč jim »mora« polniti. Ker v zaprt sistem dovajaš veliko energije, ki se ne razprši v okolje, moraš to energijo tudi porabiti. Z drugimi besedami, v sobo lahko varno dovedeš 1.900 vatov energije samo takrat, ko so v sobi naprave, ki to energijo tudi porabijo.
Sam sistem s preprostimi besedami deluje nekako tako, da je v bakreno cev vgrajenih 15 kondenzatorjev (elektrotehniški element, ki lahko shranjuje energijo v obliki električnega polja), ti pa so prek radiofrekvenčne tuljave povezani z generatorjem signala, ki je nameščen zunaj sobe. Več podrobnosti razkriva spodnji videoposnetek.
Poleg bakrene cevi velike ovire predstavlja tudi tehnologija sama. Čeprav je samo brezžično polnjenje za ljudi povsem varno, je lahko nevarna premajhna oddaljenost od same cevi na sredi sobe. Znanstveniki kratkoročno rešitev tega problema vidijo v vgrajenih senzorjih, ki bi zaznali, kdaj se je posameznik cevi preveč približal, in sistem samodejno izklopili.
Dobra novica je ta, da je sistem v teoriji mogoče zmanjšati ali povečati, torej bi si bilo mogoče zamisliti tudi manjšo omaro, v katero bi telefon začasno odložili, ta pa bi se tam napolnil. Človek se sicer vpraša, kakšna je prednost takšne omarice pred običajnim polnilcem s priključenim kablom.