Zaradi težkih kovin v njih mnogi odsvetujejo prepogosto uporabo šmink. Zdaj so v trendu celo doma pripravljena mazila za ustnice in šminke.
Od kdaj jih uporabljamo?
Svinec
Tudi ta je še vedno v ogromno šminkah, pa čeprav vemo, da je izjemno škodljiv. Omeniti moramo, da ga je manj od priporočene dnevne količine.
Lepe smo bile rade od nekdaj. In če bi morali omeniti prvo žensko, ki je v odnosu do lepote telesa naredila revolucijo, je bila to gotovo Kleopatra. Šminko je uporabljala iz zmletih rdečih hroščev in si z njo barvala ustnice v rdečo barvo. Če še malo pokukamo v preteklost, so šminke postale izjemno priljubljene v Angliji v 16. stoletju, ko so se ženske na dvoru kraljice Elizabete I. redno ličile z rdečo šminko. Osnova zanjo je bil čebelji vosek.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Bodite zmerne z njihovo uporabo
Krom
Tudi tega vsebuje veliko rdečil. Je tesno povezan z rakom na želodcu. Tudi koncentracija kroma je v šminkah manjša od priporočene dnevne količine.
Rdečilo (šminka) je najbolj priljubljen kozmetični izdelek, ki se uporablja vsakodnevno, po ocenah pa ga ženske v svojem življenju nenamerno zaužijemo kar 1,8 kilograma. V rdečilih imajo pigmenti pomembno vlogo, so pa tudi glavni vir nečistoč. Najpogosteje so to težke kovine, ki imajo lahko škodljive posledice za organizem. Svetujemo zmerno uporabo šmink – to pomeni nanos, kot je nujno potreben (od 2- do 3-krat dnevno), ne pa prepogosto.
Naravni materiali
Rdečilom naj se izognejo nosečnice, saj je plod posebej občutljiv na težke kovine, prav tako najstnice, ki se še razvijajo.
Na začetku, v starodavni Mezopotamiji, so šminke izdelovali iz popolnoma naravnih materialov, kot so kamenine, žuželke, ribje luske. Vendar pa so bile mnoge od teh naravnih sestavin vir toksičnih težkih kovin, zato so nekateri pripravki vsebovali velike količine svinca, kar seveda ni bilo dobro. To lahko vzamemo tudi kot primer, kako so lahko naravne snovi zdravju škodljive – pomembno se je zavedati, da ni vse, kar je naravnega izvora, neškodljivo. Z navedbo »naravno« se velikokrat marketinško manipulira, zato vse več ljudi izdeluje domačo kozmetiko, tudi rdečila.