Britanski princ Harry je dosegel zunajsodno poravnavo z založniško hišo News Group Newspapers (NGN), založnikom tabloida The Sun in ukinjenega časopisa News of the World (NGN). Ta se je princu opravičila za vdore v njegove komunikacije, zlorabo zasebnih podatkov ter nadzor, ki so ga izvajali novinarji in zasebni preiskovalci, ki jih je najel tabloid. Princ Harry bo poleg opravičila prejel tudi znatno finančno odškodnino.
Opravičilo princu Harryju in princesi Diani
V opravičilu, ki ga je predstavil Harryjev odvetnik David Sherborne, je NGN priznala nezakonita dejanja in neprimerno ravnanje pri poročanju o Harryjevem zasebnem življenju. Posebej se je opravičila tudi za vdiranje v zasebnost princese Diane, Harryjeve pokojne matere. Založnik je v izjavi priznal, da je bilo poročanje o njej, zlasti v času Harryjeve mladosti, neetično in škodljivo.
»Priznavamo in se opravičujemo za povzročeno stisko vojvodi ter za škodo, povzročeno njegovim odnosom, prijateljstvom in družini,« je zapisano v izjavi NGN. Založnik je izrazil obžalovanje zaradi vpliva, ki ga je imela medijska intruzija na Harryjevo življenje, in se zavezal k izplačilu obsežne odškodnine.
Poravnava
Sojenje bi se moralo začeti v torek, vendar so se stranke na zasebnih pogajanjih odločile za poravnavo, s čimer se je NGN izognila dragemu in dolgotrajnemu sodnemu postopku. Harry, ki se je skupaj z nekdanjim podpredsednikom laburistov Tomom Watsonom edini odločil vztrajati v tožbi, je bil pripravljen svoj primer predstaviti na sodišču, vendar je sprejel poravnavo kot način za dosego svojih ciljev brez nepotrebne medijske izpostavljenosti. Po besedah Harryjeve pravne ekipe je princ vedno poudarjal, da motivacija za tožbo ni bila finančna, temveč da bi se razkrile nepravilnosti in postavila odgovornost za nezakonito obnašanje britanskih tabloidov.
Ogromne številke
David Sherborne je v svoji izjavi razkril osupljive podatke: med letoma 1996 in 2011 je NGN na več kot 35.000 priložnostih najela več kot sto zasebnih preiskovalcev za spremljanje Harryjevega zasebnega življenja. To obdobje vključuje tudi čas, ko je bil Harry star komaj 12 let in je žalujoč zaradi smrti svoje matere postal tarča tabloidnega pritiska. Založniška hiša je bila obtožena tudi sistematičnega brisanja dokazov. Med policijsko preiskavo vdorov v telefone naj bi založnik izbrisal več kot 30 milijonov e-poštnih sporočil in varnostnih kopij, kar je Sherborne označil kot del »kriminalnega podjetja«.
Poravnava predstavlja tako konec dolgoletnega pravnega boja, ampak tudi opomin na vpliv neetičnega poročanja o življenjih posameznikov. Harryjeva prizadevanja so odprla novo poglavje v odgovornosti britanskih tabloidov, kar bi lahko imelo dolgotrajne posledice za celotno medijsko krajino.