V štiričlanskem gospodinjstvu se pralni stroj napolni približno 16-krat na mesec, največkrat v popoldanskih urah in ob koncu tedna. V 90 odstotkih so za pranje odgovorne ženske.
Razvrščanje
Perila in oblačil ne razvrščajte le po barvi, temveč tudi po sestavi. Občutljivega tekstila (na primer spodnje perilo) nikoli ne perite z manj občutljivim (na primer džins), saj ta ustvarja preveliko trenje in hitreje pride do obrabe občutljivega perila. Občutljive tkanine pred pranjem vedno obrnite, zadrge zaprite. Vlažno perilo, na primer preznojeno športno perilo, takoj operite ali pa obesite. Tako boste preprečili madeže plesni in rje, pa tudi razbarvanje.
Predhodna obdelava
Pri robustnejših tkaninah lahko madeže pred pranjem natrete z malce tekočega pralnega sredstva ali pa s posebnim sredstvom proti madežem. Za občutljive tkanine uporabite posebno sredstvo za odstranjevanje madežev v obliki gela. Na trgu je tudi nekaj novih izdelkov za belo perilo, ki naj bi preprečevali sivkasto obarvanje.
Pralni prašek
Nemška potrošniška organizacija je za najboljši pralni prašek razglasila Arielov Compact Color & Style. Dokaj podobno oceno je prisodila tudi Formilu, ki se prodaja v Lidlu. Dobro se je odrezala tudi tekoča oblika tega pralnega praška.
Pralni stroj mora biti poln, pa vendar ne preveč nabito poln. Ne stiskajte perila! Če boste prali občutljivo perilo, boben napolnite le do polovice, pri volni in svili pa še manj. Če potrebujete nov pralni stroj: zmagovalca testa nemške potrošniške organizacije sta Siemens WM14S750 in Bosch WAS28750.
Sušenje
Dobra novica za vse ljubitelje dišečega perila: pred kratkim se je na nemškem trgu pojavil mehčalec, ki prenese tudi vročino v sušilnem stroju (Vernel). Perilo lahko lepo osušite tudi s posebnimi sušilnimi kroglicami, ki brez kemije poskrbijo za ustrezno mehkobo in celo skrajšajo čas sušenja. Volne in svile ne smete sušiti v sušilnem stroju, temveč ju je treba dobro iztisniti in posušiti v raztegnjenem in ležečem položaju.
Najpomembnejši simboli za nego
40 ºC
Številke opozarjajo na najvišjo dovoljeno temperaturo pranja. Če je pod njo še črtica, izberite program za občutljivo perilo.
Beljenje
Prečrtan trikotnik opozarja, da perila ne smete beliti. V tem primeru tkanine ne smete prati niti z običajnimi pralnimi sredstvi, ker tudi ta po pravilu vsebujejo belila.
Likanje
Čim več pikic je narisanih na likalniku, toliko bolj vroč je lahko likalnik. Če je pika le ena, se odrecite likanju s paro.
Čiščenje
Prekrižan krog pomeni, da tkanine ne smete čistiti kemično.
Sušenje
Ena pika pomeni, da se lahko suši v sušilnem stroju pri nizkih temperaturah. Perilo z dvema pikama prenaša več vročine.