Estrada

Aromaterapija za začetnike: tako eterična olja krepijo naše telo!

J. K., Zarja
18. 2. 2019, 14.01
Posodobljeno: 12. 11. 2024, 08.29
Deli članek:

Po aromaterapiji eterična olja vplivajo na naše razpoloženje, pa tudi na zdravje. Učinek eteričnih olj je zelo različen: nekatera izboljšajo razpoloženje, druga sproščajo, tretja študentom pomagajo bolje pomniti naučeno snov ali pa navdihujejo za nove ideje. So tudi taka, ki odpirajo dihalne poti. Skratka – z njimi si lahko pomagamo pri marsičem.

Revija Zarja
Kamilica

Kaj je aromaterapija?

Aromaterapija je veja fitoterapije, to je zdravljenja z zelišči. Temelji na uporabi eteričnih olj, ki vplivajo na naše razpoloženje, sproščajo telo, aktivirajo samoozdravitvene procese v telesu, krepijo imunski sistem in tako preprečujejo bolezni. 

Sestavine eteričnih olj

Eterična olja vsebujejo visoko koncentrirane in blago izhlapevajoče naravne sestavine. V osnovi so to drobcene oljne kapljice, ki jih pridobivajo z vodno destilacijo iz različnih delov rastlin: korenin, listov, cvetov, žbic, drevesne skorje, sadežev, semen itd. 

Revija Zarja
Sivka

Učinki eteričnih olj

O njih so mnenja zelo deljena. V eni skupini so ezoteriki, ljudje, ki iščejo alternativo farmacevtskemu zdravljenju, verujoči v moč zdravilnih zeli in še mnogi, ki prisegajo na zdravilno moč aromaterapije, v drugi so skeptiki, ki eteričnim oljem pripisujejo prijetno sprostitveno moč, česa več pa ne. A če prisluhnemo odmevom preteklosti, uvidimo, da so jih poznali in uporabljali že v antiki. Takrat so eterična olja slovela kot sredstvo, ki stimulira čute, krepi telo in duha ter učinkuje na sluznico. Sodobna znanost temu dodaja spoznanje, da je prav vonj tisti čut, ki vpliva neposredno na možgane. Ob nanosu eteričnih olj na kožo, z inhalacijo ali celo z zaužitjem pridejo v telo drobne molekule ter po tkivih in krvnem obtoku počasi prehajajo v vse organe. Najučinkovitejša so pri prehladu, stresu, notranjem nemiru in celo strahovih, motnjah prebave in slabosti, pri glavobolih, zobobolih, mišičnih bolečinah ter bolečinah v sklepih, pri motnjah spanja ter izčrpanosti, pri menstruaciji in v meni.

Revija Zarja
Ylang ylang

Uporaba eteričnih olj

Najučinkovitejša so z nanosom na kožo ali inhalacijami. Uporabljajo se za sprostitveno masažo, za odpravljanje težav s kožo, v oblogah ter kot dodatek vroči kopeli.

Koža

Eterična olja nanašamo na kožo z masažo, pri negi obraza ali kože telesa – zmeraj pa v zelo tanki plasti. So namreč visoko koncentrirana, zato lahko povzročijo razdraženost. Vedno jih dodamo osnovnemu olju, in sicer jojobinemu, mandljevemu ali kokosovemu.

Mešanico pripravimo glede na namen. Pri tem je pomembno, na kateri del telesa jo bomo nanašali, pa tudi, katero eterično olje bomo uporabili. Za nego obraza potrebujemo 50 ml osnovnega olja in le eno ali dve kapljici eteričnega. Za nego telesa ali za pripravo masažnega olja pa lahko osnovnemu dodamo deset kapljic eteričnega olja. 

Revija Zarja
Rožno olje

Odišavljanje prostora

Eterično olje dodajamo dišečim svečkam ali pa ga nakapljamo v razpršilnik. Vodi dodamo nekaj kapljic eteričnega olja – plavajoča svečka pa bo s svojo toploto povzročila prijetno hlapenje dišave. Tudi razpršilnik deluje podobno, le da ga ne greje svečka. Z izbiro dišave lahko ustvarjamo različna razpoloženja: limona za svežino, sivka za boljši spanec, vanilja za domačnost v kuhinji, cvetna dišava za prijetno preživljanje prostih uric, za romantično vzdušje morda mošus … V trgovinah so na voljo dišavna pršila z ustreznim odmerkom arome, a še boljše vzdušje ustvarijo dišeče sveče, ki poleg vonja širijo prijetno svetlobo – najsi bo ob pitju čaja ali med kopeljo. Za naše čute je pravi odmerek primerne dišave zmeraj nadvse blagodejen. 

Revija Zarja
Aromaterapija

Vodič po aromaterapiji

Pravega pregleda nad ponudbo eteričnih olj preprosto ni mogoče imeti. Njihovi učinki postajajo prava mala veda, a za začetek je dobro poznati osnove.

Sivkino olje – pomirja, vrača ravnovesje in notranji mir ter je zelo priporočljivo v obdobjih, ko smo nemirni ali imamo težave s spanjem. Učinkuje tudi protibakterijsko in protivnetno, krepi prekrvitev ter blaži srbenje in sončne opekline.

Revija Zarja
Sandalovina

Olja agrumov – prinašajo vedro razpoloženje. Mednje sodijo limonino, limetino, pomarančno, mandarinino, grenivkino in bergamotkino. Preganjajo utrujenost in slabo voljo, limonino olje pa krepi zbranost in pomaga pri stresu ali izčrpanosti.

Rožno olje – krepi dobro počutje, daje nam občutek harmoničnosti, je pa tudi afrodizično. Ima nežen cvetni vonj, ki učinkuje regeneracijsko, in tudi protivnetni učinek. Uporablja se za nego obraza in telesa.

Olje čajevca – slovi po svojem protibakterijskem in antiseptičnem učinku, zato se uporablja za nego nečiste kože. Krepi obnovo poškodovanih celic in blaži sončne opekline. Če smo prehlajeni ali nam je upadla naravna odpornost, ga inhaliramo.

Olje ylang-ylang – pospešuje izločanje hormona sreče, serotonina, in s tem izboljšuje razpoloženje. Še več: krepi tudi našo samozavest in vero vase nasploh. Kadar je pred nami težka delovna naloga, je to pravšnji izbor.

Kamilično olje – je morda najbolj vsestransko. Ker osvežuje, pomaga pri glavobolu ali vrtoglavici. Pomaga tudi pri bolečinah v trebuhu, slabosti ali drugih težavah prebavnega trakta, vendar takrat z dodatkom metinega olja. Kamilično olje, ki ga dodamo osnovnemu olju, uporabljamo pri mišični utrujenosti, udarninah in zvinih.

Žajbljevo olje – se najpogosteje uporablja pri prehladih, vendar pomaga tudi proti krčem vseh vrst, celo menstruacijskim. Je v pomoč med meno, saj blaži vročinske vale in druge klimakterične težave.

Revija Zarja
Evkaliptus

Sandalovo in cedrovo olje – krepita poželenje, hkrati pa sproščata, če smo izpostavljeni psihičnim naporom. Pomagata tudi pri stresu.

Evkaliptovo olje – najpogosteje ga uporabljamo pri prehladih, boleznih dihal, kašlju in smrkanju. Učinkuje antibakterijsko ter krepi krvni pretok in zbranost za delo.

Profimedia
Žajbelj

Objavljeno v reviji Zarja št. 7, 12. 2. 2019.