Seveda so lepi nohti odraz skrbi zase, vendar pri tem ne govorimo zgolj o skrbi za telesni videz, temveč tudi za zdravje. Nohti namreč veliko povedo o našem življenjskem slogu, pa tudi prehranjevalnih navadah. Kako torej do zdravih in lepih nohtov?
Zdravi nohti so prozorni, vendar so videti rahlo rožnate barve zaradi krvi pod njimi. Če želite imeti lepe nohte, jih morate najprej negovati navznoter – z zdravo in uravnoteženo prehrano.
Preberite tudi: Ali je preveč časa pred ekrani škodljivo za otroke?
Nohtom bo koristil kalcij, ki jih bo utrdil. Najdete ga v mleku in mlečnih izdelkih, bananah, ohrovtu, regratu, špinači, rukoli.
Uživajte tudi hrano, bogato s cinkom, na primer piščančje meso, oreščke in polnozrnate izdelke, ter hrano, bogato z železom, ki ga najdete v stročnicah, pustem rdečem mesu in polnozrnatih kosmičih.
Če imate suhe, krhke in lomljive nohte, uživajte prehranska dopolnila z biotinom, ki bo poskrbel za vnos vitamina B.
Zaščita rok
Mraz škodi koži na rokah, ki zato lahko hitro popoka, pa tudi nohtom, ki tako postanejo bolj krhki in lomljivi, zato pozimi ne bo odveč, če si boste nadeli rokavice. Če so vaše roke pogosto v stiku z vodo, pa se stanje lahko še poslabša, zato je zelo priporočljivo uporabljati kremo za roke, v kožo okrog nohtov pa vsak dan vtrite jojobino ali olivno olje. Pri pomivanju posode, delu na vrtu, čiščenju z agresivnimi sredstvi in podobnih opravilih nosite zaščitne rokavice.
Oblikovanje nohtov
Izogibajte se kovinskih pilic in denar raje vložite v kakovostno mehko pilico za nohte iz finega brusnega papirja. Nohte pilite le v eno smer, z ene strani prek konice na drugo stran, nikoli pa v obe smeri ali z obeh strani proti sredini.
Obnohtne kožice nikoli ne strizite ali trgajte, sicer se lahko hitro vname (kar je precej boleče in seveda neestetsko). Najbolje je, da jo po prhanju le nežno potisnete navzgor (nikoli pa navzdol).
Nega nohtov na nogah
Za zdrave in lepe nohte na nogah morate najprej poskrbeti za udobno in dovolj zračno obutev, ki ne bo ovirala rasti nohtov.
Nohte strizite ravno in ne okroglo kot na rokah, da se vam ne bodo vraščali. Robove nohtov pa spilite, da se vam ne bi zatikali za nogavice.
Odstranjevanja laka
Lak na nohtih redno odstranjujte z nohtov in dovolite nohtom, da vsaj kakšen dan ali dva zadihajo brez njega.
Za odstranjevanje laka za nohte nikoli ne uporabljajte odstranjevalca z acetonom, saj je preveč agresiven do nohtov ter jih lahko poškoduje in izsuši. Namesto tega raje uporabite tistega s proteini, ki bodo vaše nohte nahranili.
Lakiranje
Laka nikoli ne pretresajte, sicer se bodo v njem nabrali zračni mehurčki, ki bodo vidni tudi na površini nohta. Lak pred uporabo raje nekoliko posvaljkajte med dlanmi.
Prva plast pri lakiranju nohtov naj bo vedno podlak (base coat), ki naj vsebuje hranila za vaše nohte. Tako bodo vaši nohti močni in zdravi, obenem pa tudi zavarovani pred močnimi barvami lakov, ki noht obarvajo rumeno.
Barvni lak nanašajte enakomerno, v dveh tankih plasteh, in po vsakem nanosu počakajte, da se dobro posuši.
Triki za nego nohtov
- Proti glivicam na nohtih se lahko borite z oljem čajevca.
- Rumeno obarvane nohte za dvajset minut namočite v kamilični čaj.
- Za hitrejšo rast nohtov te premažite s pomarančnim sokom in ga pustite delovati petnajst minut.
- Če želite, da bo lak na nohtih obstojnejši, nohte pred nanosom laka premažite s kisom.
- Da bi se lak na nohtih hitreje posušil, po lakiranju roke za trideset sekund pomočite v hladno vodo.
Ali ste vedeli?
- Krhki in lomljivi nohti so lahko znak, da vam primanjkuje vitamina B ali železa.
- Bele pikice na nohtih nakazujejo na poškodbo nohtne posteljice.
- Odebeljeni ali brazdasti nohti so lahko kazalec nekaterih (resnejših) bolezni.