Na kaj je dobro biti pozoren v trgovini?
Pri izbiri klimatske naprave poleg uveljavljene znamke preverite zmogljivost hlajenja oziroma ogrevanja in čas, ki je potreben, da je dosežena želena temperatura. Pomemben je tudi podatek o vsestranskosti in glasnosti naprave, kar pomeni, ali zmore delovati v načinu za manjšo porabo energije, ali lahko deluje samo ventilator, ali prikazuje temperaturo v prostoru ali zgolj nastavljeno temperaturo, kolikšna je največja razdalja med zunanjo in notranjo enoto. Ni zanemarljiv niti podatek, kako priročna je naprava, kar z drugimi besedami pomeni, da vam ne bo treba za vsak odklop ali znižanje temperature brskati po navodilih za uporabo.
Namestitev na pravo mesto
Zunanje klimatske naprave ne nameščajte v bližino oken spalnih prostorov ali v neposredno bližino oken najbližjega soseda, da vas ne bo motil hrup delovanja.
Zunanja enota naj bo nameščena na ustrezne nosilne konzole s kakovostnimi protivibracijskimi vložki, ki preprečujejo prenos tresljajev na zid objekta. Poleg tega naj bo čim bolj zaščitena pred neposrednim sončnim obsevanjem, ki poveča porabo energije za približno desetino.
Preberite tudi: Super ideje za družinske izlete. Kliknite TUKAJ!
Okrog zunanje in notranje enote mora biti dovolj prostora za neovirano kroženje zraka.
Kadar klimatska naprava deluje, naj bodo okna in vrata v prostoru zaprta. Tako ji ne bo treba delovati s polno močjo.
Prostorov naj ne bi ohlajali pod 25 stopinj Celzija. Priporočljivo je, da razlika med zunanjo temperaturo in tisto v prostorih ne znaša več kot šest stopinj Celzija. V prvi vrsti zaradi zdravja, pa tudi zaradi porabe energije, saj vsaka stopinja nad 25 prinaša od 6 do 8 odstotkov prihranka električne energije.
Kaj vključuje montaža
Klimatsko napravo je najbolje kupiti skupaj z montažo. Ne samo zaradi ugodnejše davčne stopnje, ampak predvsem zato, ker mora biti nameščena na ustrezno mesto in pravilno, da bo delovala učinkovito. Za osnovno montažo je treba odšteti okrog 240 evrov brez DDV. Cena običajno vključuje preprosto nadomestno montažo z nadomestnimi kanali do pet metrov razdalje med notranjo in zunanjo enoto ter z enim prebojem do 40 centimetrov debelega zidu, brez uporabe dvigala.
Kaj lahko pričakujete od montaže, pa vam tega morda prodajalec oziroma monter ne bo niti povedal:
Montažo zunanje enote na fasado do višine štirih metrov oziroma montažo na balkon ali pod okensko polico.
En preboj zidu, za dodatni preboj zidu pa je običajno treba odšteti skupaj z davkom okoli 20 evrov.
Izdelavo do štiri metre dolge plinske cevne ali električne povezave med enotama z nadomestnimi kanali. Za vsak dodaten razvod med enotama je treba za vsak nadaljnji meter, skupaj z davkom, odšteti okrog 20 evrov.
Odvoz kondenza iz notranje in zunanje enote na podlagi prostega padca do pet metrov.
Montaža notranje enote.
Priklop na obstoječo električno napeljavo v dolžini do pet metrov.
Dobava in montaža nosilne konzole za zunanjo enoto klimatske naprave.
Vakuumiranje, polnjenje sistema, zagon s preskusom delovanja.
Drobni in montažni material.
Vrednosti na energijski nalepki
Kazalnik EER (energy efficiency ratio) na energijski nalepki nam pove, kako učinkovita je klimatska naprava med hlajenjem, višja vrednost pomeni boljšo učinkovitost.
Kazalnik COP (coefficient of performance) odraža učinkovitost pri ogrevanju. Tudi tu velja, da višja vrednost pomeni boljšo učinkovitost.
Kazalnik SEER (seasonal energy efficiency ratio) odraža sezonski izkoristek klimatske naprave za hlajenje. Boljša naprava v enakih razmerah porabi skoraj dvakrat manj energije.
Kazalnik SCOP (seasonal coefficient of performance) pa kaže sezonsko učinkovitost pri ogrevanju. Povprašajte o vseh vrednostih prodajalca, ki vam je dolžan razložiti, katera klimatska naprava ima odlične vrednosti kazalnikov.
Redno vzdrževanje
Ne glede na vrednosti na energijskih nalepkah pa za vse klimatske naprave velja, da sta za pravilno in učinkovito delovanje nujna redno vzdrževanje in čiščenje. Enkrat na leto je treba očistiti filtre, skozi katere potuje zrak. Zamašeni filtri namreč povečajo porabo energije za 5 do 15 odstotkov, poleg tega so glavni vzrok za slabše delovanje in neprijetne vonjave, saj zadržijo le del umazanije, prahu in mikroorganizmov.
Servis je priporočljivo opraviti vsako leto. Nekateri ponudniki v primeru rednega servisiranja dveletno garancijo podaljšajo kar na pet let. Običajno pred začetkom hladilne sezone obvestijo svoje kupce, da je čas za redni servis klimatske naprave. In še, večina jih ponudi kar akcijsko ceno, za redni servis je tako treba odšteti le okrog 55 evrov, skupaj z vključenim DDV.