Trdemu milu smo več let delali krivico, predvsem zaradi njegovega slabega slovesa, da izsušuje kožo. A ti časi so mimo, trda mila že zdavnaj niso več polna sulfatov in umetnih dišav, temveč vsebujejo povsem primerljive negovalne sestavine kot druga čistila sredstva.
Obstaja kar nekaj razlogov, da je trdo milo kot feniks vstalo iz pepela. Nega kože namreč postaja vse bolj minimalistična in rek manj je več še nikoli ni bil tako aktualen. Trda mila so preprosta za uporabo, učinkovita in ljudje so to spet opazili.
Strokovnjaki jim celo že dajejo prednost pred tekočimi mili, saj so trajnejša, uporabljamo jih lahko dlje časa, vsebujejo samo nujne sestavine (od tega ni konzervansov, kot jih dodajajo gelom), poleg tega ne zahtevajo plastičnega pakiranja, kar je dobro tudi za naš planet.
»Ljudje so bežali od trdih mil, v resnici pa bi morali od mehčal v tekočih milih, za katere je znano, da povzročajo predčasno staranje kože,« pravi Tiffany Masterson, ustanoviteljica linije negovalnih izdelkov Drunk Elephant. Seveda niso vsa tekoča mila slaba, vendar tista na vodni osnovi zahtevajo tudi konzervanse.
Prednosti
Po drugi strani so sodobna trda mila narejena iz natrijevega hidroksida, ki med pravilnim postopkom izdelave izhlapi in ostanejo samo milne molekule in vlažilni glicerin. Ker je formula mila trda, pa dovoljuje tudi večje količine čistih negovalnih sestavin in manj slabih, ki jih koža ne potrebuje. Tudi kar zadeva higieno, so bili očitki trdemu milu pretirani. Študije o trdih milih kažejo, da najdemo nekaj bakterij na njihovi površini, vendar je skoraj nemogoče, da bi povzročale bolezni, saj se med umivanjem sperejo. Vseeno pa je treba trdo milo pravilno shranjevati, na hladnem mestu, na podstavku, ki se zlahka suši (ima drenažo), da se milo ne namaka v vodi.
Pravilna uporaba
Če ste se odločili zamenjati tekoče milo za trdno različico, ga morate znati tudi pravilno uporabljati. Na nanašajte ga neposredno na kožo ali obraz, temveč najprej navlažite roke, drgnite milo med dlanmi približno deset sekund, šele nato si z dobljeno peno nežno umijte obraz ali telo.
Uporabite lahko katero od spodnjih, ki so se uvrstili med najboljše preteklega leta:
- No. 8: Bliss Big Blue Bar: Milo je lahko, na koži ne pušča filma in lepo diši. Ker je veliko, zadostuje tudi za dolgo časa. Pa še oblika in barva sta nekaj posebnega.
- Korres: Pri vneti, pordeli koži uporabite mlečno milo Korres. Je nežno, kremno, vsebuje mandljevo olje in mlečne proteine, ki zmanjšajo vnetja in obnavljajo kožo.
- Drunk Elephant Juju: To milo globinsko čisti. Vsebuje termalno blato in bambusov prah, ki vpija odvečno maščobo in odpira zamašene pore. Ne vsebuje dišav in barvil.
- Clinique Acne Solutions: V boju z nečisto kožo si lahko pomagate s trdim milom za obraz Clinique. Milo vsebuje salicilno kislino, ki je znana pri odpravljanju mozoljev.
- Erno Laszlo Sea Mud: V tem črnem milu je blato iz reke Jordan in aktivno oglje, poleg tega pa še 26 mineralov, potrebnih za pravilno delovanje kože. Milo deluje kot magnet za vse nečistoče, ličila in umazanijo.
- Lush: Pri občutljivi koži sezite po naravni, domači kozmetiki. Milo Lush je narejeno iz vrtnic, sivke in olja čajevca, ki kožo neguje, vlaži in ji daje sijaj.