Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Preobrat v zadnjem trenutku
Čas branja 2 min.

Bo podpis dogovora o redkih zemljah med ZDA in Ukrajino spet padel v vodo?


R.M.
30. 4. 2025, 16.20
Posodobljeno
21:27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ukrajina naj bi še danes podpisala težko pričakovani dogovor z ZDA o redkih zemljah. A kot poroča Financial Times, sta se državi spet znašli pred "oviro v zadnjem trenutku".

profimedia-0993957284.jpg
Profimedia
Ameriški finančni minister Scott Bessent je danes na zasedanju Trumpovega kabineta v Beli hiši poudaril, da je Washington "pripravljen podpisati" pogodbo o mineralih z Ukrajino, vendar ...

Anonimni vir je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da bo podpredsednica ukrajinke vlade in ministrica za gospodarstvo Julija Sviridenko še danes v Washingtonu podpisala težko pričakovani dogovor o redkih zemljah s predstavniki ZDA.

Šmigal upa, da bo dogovor podpisan v 24 urah

Da bo "pravi partnerski posel" med državama podpisan v naslednjih 24 urah, po poročanju tiskovne agencije Reuters upa tudi ukrajinski premier Denis Šmigal"To je resnično dober, enakopraven in koristen mednarodni sporazum o skupnih naložbah v razvoj in obnovo Ukrajine. Upam, da bo sporazum podpisan v bližnji prihodnosti, v naslednjih 24 urah," je dejal Šmigal.

profimedia-0989396774.jpg
Profimedia
Ukrajinska ministrica za gospodarski razvoj in trgovino Julija Sviridenko med podpisovanjem memuranduma o nameri sklenitve sporazuma 18. aprila.

Ob tem je Šmigal dodal, da bo moral dogovor ratificirati ukrajinski parlament, posvetovanja pa naj bi se začela jutri. Kot je še pojasnil, se lahko prihodnja ameriška pomoč Ukrajini obravnava kot del prispevka ZDA v investicijski sklad, ki bo ustanovljen v okviru dogovora. 

Ukrajina upa, da bo podpis sporazuma, ki ga promovira ameriški predsednik Donald Trump, pomagal okrepiti ameriško podporo Kijevu v vojni, ki jo je sprožila ruska agresija februarja 2022.

Ukrajina je že bila pripravljena podpisati dogovor, ko se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski konec februarja s tem namenom v Beli hiši srečal s  Trumpom in podpredsednikom JD Vanceom. Vendar je načrt propadel, ker je na srečanju prišlo do prepira. Državi sta nato kot rečeno sredi aprila podpisali memorandum o nameri sklenitve sporazuma.

Zelenski, Trumo, Vance
Profimedia
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ameriški predsednik Donald Trump in podpredsednik J. D. Vance so se v Beli hiši sporekli kar vpričo kamer in novinarjev.

Uradniki v ZDA trdijo, da bo povečanje ameriških gospodarskih interesov v Ukrajini odvrnilo Rusijo od nadaljnjih napadov v primeru prekinitve ognja.

Spet "ovira v zadnjem trenutku"?

A kot poroča Financial Times, sta se državi spet znašli pred "oviro v zadnjem trenutku". Težave naj bi se pojavile, ko je bila Sviridenko že na poti v Washington in ji je ekipa ameriškega ministra za finance Scotta Bessenta povedala, da mora biti "pripravljena podpisati vse sporazume ali pa se vrniti domov". ZDA naj bi podpis sporazuma o redkih zemljah pogojevale tudi s podpisom finančnega sporazuma, kar pa ni mogoče, saj mora slednjega pred podpisom potrditi tudi ukrajinski parlament.

profimedia-0993957322.jpg
Profimedia
Zasedanje Trumpovega kabineta v Beli hiši.

Bessent je danes na zasedanju Trumpovega kabineta v Beli hiši dejal, da je Washington "pripravljen podpisati" pogodbo o mineralih z Ukrajino, poroča Guardian. "Naša stran je pripravljena podpisati dogovor," je dejal Bessent in dodal, da so se Ukrajinci "sinoči odločili, da bodo v zadnjem trenutku naredili nekaj sprememb". "Prepričani smo, da bodo o tem ponovno razmislili, in pripravljeni smo podpisati popoldne," je še dodal.

Redke zemlje kljub imenu niso tako redke, je pa njihovo pridobivanje povezano z velikimi okoljskimi izzivi. 

Gre za skupino 17 elementov v periodnem sistemu, ki so ključni za sodobne tehnologije, uporabo v obnovljivih virih energije, elektroniki, avtomobilski industriji, medicinskih napravah, in veljajo za strateške surovine.

Skupina vključuje 15 lantanoidov, kot so cerij, disprozij, erbij, evropij, gadolinij, holmij, lantan, lutecij, neodim, prazeodim, prometij, samarij, terbij, tulij in iterbij, ter tudi skandij in itrij, ki imata podobne kemijske lastnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.