Na slovesnosti je imel žalni govor predsednik ZDA Joe Biden, udeležili pa so se je tudi vsi bivši predsedniki države - Bill Clinton, George Bush in Barack Obama. Od pokojnega Carterja se je prišel v družbi soproge Melanie posloviti tudi Donald Trump, ki se 20. januarja vrača v Belo hišo. Navzoče so bile tudi druge pomembne osebnosti iz politike in sveta zabave, vključno z Garthom Brooksom in Trisho Yearwood, ki sta na bogoslužju izvajala izvedbo pesmi Johna Lennona "Imagine".
V nagovoru v čast nekdanjemu predsedniku Jimmyju Carterju je Biden dejal: "Imamo dolžnost, da sovraštvu ne dovolimo varnega zatočišča. In da se zoperstavimo tistemu, kar je moj oče imenoval največji greh od vseh – zlorabi moči. To ne pomeni, da moramo biti popolni, saj nihče izmed nas ni popoln."
Nadaljeval je: "Vsi smo zmotljivi. Ampak gre za to, da se vprašamo, ali si prizadevamo delati prave stvari? Katere vrednote nas navdihujejo? Ali delujemo iz strahu ali upanja? Iz ega ali velikodušnosti? Ali izkazujemo milost? Ali ohranjamo vero, ko je ta najbolj preizkušena?"
Biden je poudaril Carterjevo življenje in pokojnega predsednika opisal kot "človeka, ki nikoli ni dovolil, da bi ga politične vezi odvrnile od njegovega poslanstva služiti in oblikovati svet."
Njena.si
Norice: Vse prej kot nedolžna otroška bolezen
"Ohranjamo vero v najboljše človeštvo in najboljše Amerike, kar je, po mojem mnenju, zgodba, iz mojega zornega kota, o življenju Jimmyja Carterja. Zgodba o človeku, kot je bilo danes že povedano v čudovitih govorih, ki je izšel iz hiše brez tekoče vode ali elektrike in se povzpel na vrh moči," je dejal Biden in med drugim poudaril, da je bila Carterjeva najtrajnejša lastnost njegov močan značaj.
Ko je Biden zaključil svoj govor in se odpravil nazaj na svoje mesto, je nežno dotaknil Carterjeve krste.
Gre za vrhunec pogrebnih slovesnosti, ki trajajo od sobote. Krsto s Carterjevim truplom so naprej prepeljali v glavno mesto Georgie, Atlanto, kjer so se mu poklonili številni tako iz domače zvezne države kot iz tujine. V torek so ga prepeljali v Washington, kjer so se ljudje od njega poslavljali na Kapitolu. Po današnji slovesnosti v Washingtonu ga bodo v njegovem rojstnem mestu Plains v Georgii v družinskem krogu pokopali ob njegovi leta 2023 preminuli soprogi Rosalynn Carter.
Današnji dan je obenem glede na izvršni ukaz predsednika Bidna v ZDA dan žalovanja. Zastave na vseh zveznih stavbah so skupno 30 dni izobešene na pol droga, danes so zaprte tudi nekatere zvezne službe, med njimi poštni uradi. Newyorški Wall Street se bo zaprl predčasno.
Carter je v starosti 100 let umrl 29. decembra lani. Na čelu ZDA je bil demokratski politik med letoma 1977 in 1981, za svoje kasnejše humanitarno delovanje pa je leta 2002 prejel Nobelovo nagrado za mir.