Po tem ko je Neos dopoldne javil, da zaradi razhajanj pri proračunskih vprašanjih in pomanjkanje volje do reform odstopa od novembra začetih pogajanj z ÖVP in SPÖ, sprva ni bilo jasno, kakšna bo usoda nadaljnjega sestavljanja vlade.
Z vodjema tako ljudske stranke kot socialdemokratov, Karlom Nehammerjem in Andreasom Bablerjem, se je nato sestal predsednik države Alexander Van der Bellen. Zvečer je sporočil, da sta mu oba zagotovila pripravljenost nadaljevati pogovore. Kot je dejal, mandat, ki ga je za sestavo vlade podelil Nehammerju, še vedno velja. Po lastnih besedah je dvojici strankarskih voditeljev dal tudi jasno vedeti, da je treba oblikovanje vlade nadaljevati brez odlašanja.
Trenutni kancler Nehammer je pred tem v video izjavi že izrazil obžalovanje zaradi odločitve Neosa, obenem pa pripravljenost prevzeti odgovornost in »storiti, kar je potrebno«. K sodelovanju je pozval »sile politične sredine«. Nadaljnjo podporo mu je kljub nekaterim namigovanjem, da bi ga lahko razrešili s čela stranke, na koncu izreklo tudi vodstvo stranke.
Dober Tek
Praznični ostanki tečejo drugi krog: Okusno, praktično in brez odpadkov
Tudi socialdemokrati so že pred tem izrazili pripravljenost na nadaljevanje pogajanj. »Še naprej ponujamo roko,« je dejal Babler, ki je obenem poudaril, da ne bi pristali na morebitna vzporedna pogajanja ljudske stranke s svobodnjaki (FPÖ). Pri tem so bili pri ljudski stranki glede predhodnih pogajanj z Neosom kritični do socialdemokratov, ti pa do Neosa, češ da so strankarsko taktiziranje postavili pred nacionalne interese.
Dvostrankarska koalicija ÖVP in SPÖ bi sicer imela v 183-članskem parlamentu le en glas večine.
Na parlamentarnih volitvah 29. septembra so sicer najmočnejša stranka v Avstriji postali desničarski svobodnjaki (FPÖ). A ker nobena druga stranka ne želi sodelovati z njimi, je predsednik v nasprotju z dosedanjo prakso mandat za sestavo vlade podelil Nehammerju, čigar ÖVP je zasedla drugo mesto.