Režim Bašarja al Asada je med marcem 2018 in septembrom 2019 v Rusijo poslal skoraj dve toni dolarjev in evrov ter jih deponiral v ruskih bankah, razkriva Financial Times. Gre za skupno 250 milijonov dolarjev gotovine v bankovcih po 100 dolarjev in 500 evrov, ki so v dveletnem obdobju iz Damaska “prileteli” na moskovsko letališče Vnukovo. Pošiljke gotovine v Rusijo so sovpadale s čedalje večjo odvisnostjo režima od vojaške podpore Kremlja, v istem časovnem obdobju pa so Asadovi sorodniki tudi na skrivaj kupovali nepremičnine v Rusiji.
"Rusija je bila leta zatočišče za finance Asadovega režima," med drugim poudarja Eyad Hamid, raziskovalec na londonski nevladni organizaciji The Syrian Legal Development Programme (SLPD). Po njegovih besedah je Moskva postala ena najpobembnejih destinacij za sirsko gotovino, po tem ko je Asad leta 2011 brutalno zadušil upor, Zahod pa je zoper Sirijo uvedel sankcije in jo izrinil iz svojega finančnega kroga. Asadov beg v Moskvo je celo razjezil nekatere njegove nekdanje privržence, ki to zdaj vidijo kot dokaz, da je delal zgolj za lastne interese.
Asad: Odhod ni bil načrtovan, Moskva zahtevala evakuacijo
Asad je sicer danes sporočil, da njegov odhod iz Sirije ni bil načrtovan in da je Moskva zahtevala njegovo evakuacijo. V svoji prvi izjavi po odstavitvi ješe zatrdil, da nikdar ni razmišljal o odstopu in da je Sirija, kjer so trenutno na oblasti uporniki, zdaj v rokah teroristov. "Moj odhod iz Sirije ni bil načrtovan in se tudi ni zgodil v zadnjih urah bitke, v nasprotju z nekaterimi obtožami," je zapisal Asad v izjavi na kanalu, ki pripada sedaj že nekdanjemu sirskemu predsedstvu na Telegramu. "Ostal sem v Damasku in opravljal svoje dolžnosti do zgodnjega nedeljskega jutra, 8. decembra," je še zapisal v izjavi, katere pristnosti sprva ni bilo mogoče preveriti.
Med ofenzivo "teroristov" na Damask je Asad odpotoval v rusko vojaško oporišče v Latakiji. "Medtem ko so se razmere na terenu na tem območju še naprej slabšale, je bila tudi ruska baza vse bolj tarča napadov z droni." Moskva je nato "ukazala (...) takojšnjo evakuacijo v Rusijo 8. decembra zvečer." "Nikoli med temi dogodki nisem razmišljal o odstopu ali da bi zaprosil za azil," je še dejal in zatrdil, da je "neomajno predan" cilju uveljavitve volje sirskega ljudstva ter zaščite sirske države in njenih institucij. "Ko država pade v roke terorizma in je zmožnost dati pomemben prispevek izgubljena, postane kakršen koli položaj nesmiseln," je še zapisal v izjavi.