Srž trenutnega problema, s katerim se srečujejo v Franciji, je predlog proračuna trenutne vlade pod vodstvom Michela Barnierja, a je vse skupaj posledica mesecev političnih napetost zaradi nepričakovane odločitve predsednika Emmanuela Macrona za razpis predčasnih volitev in poznejšega oblikovanja vlade. Na predčasnih volitvah si je zmago obetala skrajno desna stranka Nacionalni zbor pod vodstvom Marine Le Pen, a je po taktiziranju preostalih strank na koncu slavilo levičarsko zavezništvo Nova ljudska fronta (NFP). Drugo mesto je osvojilo Macronovo sredinsko zavezništvo, Nacionalni zbor pa je bil šele tretji.
Sledilo je mučno oblikovanje vlade, ki pa je spodletelo, zato je Macron na koncu kompromisnega kandidata za vodenje vlade našel v republikancu in nekdanjemu pogajalcu EU za brexit Michelu Barnierju. Francoska vlada stoji na izjemno trhlih temeljih, ki se zdaj ob sprejemanju proračuna morda usodno majejo. Vladni predlog proračuna mora zdaj skozi parlamentarno sito, a kaže, da bi lahko opozicija zaradi nestrinjanja izsilila nezaupnico vladi.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Predlogu proračuna, ki uvaja stroge varčevalne ukrepe in povišanje davkov, nasprotujeta tako levica kot skrajna desnica. Potem ko Barnierju v ponedeljek z Marin Le Pen ni uspelo zbližati stališč in ko je postalo jasno, da bi lahko vlada predlog proračuna s pomočjo ustave spravila skozi stranska vrata, torej mimo parlamenta, je možnost nezaupnice podprla tudi slednja. Načrte za obdobje po izglasovani nezaupnici naj bi medtem že delali socialisti, kjer Bariner prav tako ni našel podpore.
Glede dogajanja je včeraj za francosko radiotelevizijo TF1 spregovoril Barnier, ki je opozoril, da v primeru padca francoske vlade državi grozi fiskalna katastrofa. »Verjetno bo nastala resna nevihta z resnimi turbulencami na finančnih trgih,« je poudaril in dodal, da gre za »zelo resen trenutek.« V francoski vladi so v zadnjih dneh svarili, da bi lahko glede na to, da nemško gospodarstvo stagnira in hkrati preti trgovinska vojna z ZDA, v primeru padca vlade ne samo Franciji, temveč celotnemu območju evra, grozil »grški scenarij.«