Vse telekomunikacije po podmorskem kablu C-Lion1, ki Finsko povezuje z Nemčijo oz. s celinsko Evropo, so bile prekinjene zaradi poškodovanega kabla. Finski strokovnjak za kibernetsko varnost ocenjuje, da gre najverjetneje za sabotažo.
Posledice so navadnemu državljanu nevidne
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Samuli Bergström, vodja za stike z javnostjo v centru za kibernetsko varnost Traficom, je za javno finsko nacionalno radiotelevizijo Yle potrdil pretrganje kabla in pojasnil, da razloge še preiskujejo. Po njegovih besedah se motnje v komunikaciji sicer občasno pojavljajo ob neugodnih vremenskih vplivih in zaradi škode, ki jo povzroča ladijski promet. Bergström je tudi potrdil, da prekinitev vpliva na mednarodne povezave Finske. A kot dodaja, podatkovne povezave iz države potekajo iz več različnih krajev: "Zdaj je ena od teh povezav prekinjena, kar lahko obremeni druge, vendar so učinki povprečnemu državljanu verjetno nevidni."
Motiv bi lahko imela Rusija
Tapio Frantti, profesor kibernetske varnosti na univerzi Jyväskylä, je za Yle povedal, da je pretrganje kabla C-Lion1 bolj verjetno posledica namernega dejanja kot nesreče. Po njegovem mnenju bi lahko motiv imela Rusija, zapletena v vojno v Ukrajini. Finska varnostna in obveščevalna služba (Supo) medtem za Yle pojasnuje, da vzrok za pretrganje kabla še preiskujejo in da so vsakršnja ugibanja prezgodnja. Po navedbah Supo se vsako leto po svetu zgodi približno 200 podobnih primerov poškodovanja podmorskih kablov, najpogostejši vzrok pa je človeški faktor, med njimi ribolov in sidranje plovil.