Zemlje ne dajo

Srbski protestniki proti projektu rudnika litija družbe Rio Tinto

A. M.
16. 10. 2024, 21.18
Posodobljeno: 16. 10. 2024, 21.27
Deli članek:

Na stotine protestnikov v srbskem mestu Loznica se je v sredo zbralo v znak protesta proti Rio Tintu, podjetju, ki v regiji načrtuje nov rudnik litija. Domačini so trdno prepričani, da njihovemu okolju preti nepovratno onesnaženje.

Profimedia
Srbi so odločno proti.

Do protesta je prišlo po napovedi vladajoče koalicije pod vodstvom Srbske napredne stranke, ki ima v parlamentu veliko večino, da ne bodo upoštevali osnutka novega zakona opozicije, ki vsebuje prepoved rudarjenja in raziskovanja litija in boratov.

Protestniki so mahali s srbskimi zastavami in transparenti, medtem ko so iz zvočnikov donele domoljubne pesmi in narodnozabavna glasba. Zahtevali so ustavitev projekta in za soboto napovedali enourne blokade dveh regionalnih cest.

"Ta konec tedna pripravljamo opozorilne blokade cest na več lokacijah po državi," je za Reuters povedal vodja protesta Zlatko Kokanovič, "kakšen bo naslednji korak, pa bomo še videli." Litij, ki ga EU in ZDA obravnavata kot nevaren material, se uporablja predvsem v baterijah za električna vozila in mobilne naprave.

Profimedia
Srbi so odločno proti.

Projekt Rio Tinto Jadar v vrednosti 2,4 milijarde dolarjev, ki ga je leta 2022 srbska vlada po množičnih protestih okoljevarstvenih skupin že bila prisiljena preklicati, je namreč prevelika priložnost za zaslužek, da bi se mu zlepa odpovedali. Če bi bil izveden, bi lahko Rio Tintov projekt zadostil 90 odstotkom trenutnih evropskih potreb po litiju, s čimer bi podjetje postalo eden vodilnih proizvajalcev litija na svetu.

Okoljevarstveniki in večina opozicijskih strank trdijo, da bi rudnik lahko onesnažil zemljo in vodo na tem območju, kar bi vplivalo na kmetijstvo, ki je glavni vir dohodka prebivalstva v regiji. "Ni umika ali predaje. Ne bodo opustošili narave in naših življenj," je dejala 47-letna Branka Petrović, aktivistka iz Beograda.

Srbski uradniki trdijo, da bo rudnik spodbudil gospodarstvo države. Junija je srbski predsednik Aleksandar Vučić dejal, da bi rudarjenje lahko začeli že leta 2028. Julija je Rio Tinto dejal, da bo projekt upošteval stroge okoljske zahteve, vključno s pravnimi postopki in postopki za pridobitev dovoljenj ter javnimi posvetovanji pred izvedbo, vendar ljudstvo temu ne verjame povsem.