Španki Liliana Fernandez Steiner in Paula Soria sta skupinski del končali z dvema zmagama in enim porazom ter se uvrstili v nadaljnji del turnirja, Egipčanki Marwa Abdelhady in Doaa Elghobashy pa sta izpadli s tremi porazi. A pozornost na internetu je bila preusmerjena drugam.
Španke so nosile bikinije, kar je običajno za odbojko na mivki. Egipčanke so bile oblečene v tradicionalna oblačila za odrasle ženske islamske vere. Imeli so dolge črne rokave in hlače, razkriti pa so bili le obrazi in roke.
"Nikomur ne prigovarjam, naj nosi hijab, niti nočem, da kdo prigovarja meni, naj nosim bikini," je komentirala Doaa Elghobashy. Elghobashy je v preteklosti že izjavila, da želi, da ji je dovoljeno obleči karkoli hoče. "Jaz želim igrati v svojem hijabu, drugi pa naj igrajo v bikiniju. Ne moti me, če želijo biti druge gole, jaz želim spoštovati svojo vero in kulturo. Nikomur ne govorim, naj nosi hidžab, niti nočem, da drugi ukazujejo meni, naj nosim bikini. Nihče mi ne bo govoril, kako naj se oblečem. To je svobodna država, vsakomur bi moralo biti omogočeno, da dela, kar hoče," je še dodala za Expressen.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Francija je svojim športnicam na olimpijskih igrah sicer prepovedala nošenje hijaba in predpisala uniformirane drese za posamezne športe. Torej, če bi Elghobashy in Abdelhady nastopala za Francijo, bi morali nositi drugačna oblačila.
Elghobashy je med tekmo prva nosila hijab
"Navsezadnje je to šport in jaz nisem manekenka. Sem športnica in ljudje bi se morali osredotočiti na mojo uspešnost, ne na moja oblačila. Samo zato, ker nosim hijab, še ne pomeni, da nisem upravičena do nastopa na igrah, kvalificirala sem se in si zaslužim," je Elghobashy že lani izjavila za CNN. Leta 2016 je na OI v Riu de Janeiru postala prva odbojkarica na mivki, ki je igrala v hijabu. Svetovna odbojkarska zveza ji je takrat v zadnjem trenutku dovolila nošenje naglavne rute.