Bolezen Peste des Petits Ruminants (PPR), kot se uradno imenuje kozja kuga, se pri okuženih kozah in ovcah ponaša z do 70-odstotno smrtnostjo. Kot so potrdili na grškem ministrstvu za kmetijstvo, so konec tedna zabeležili nove primere te bolezni. Zlasti na območju Tesalije, kjer so od začetka izbruha 11. julija, ko so se pojavili prvi primeri, zaklali že približno 8000 ovac in koz, še približno 200.000 pa so jih testirali.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Georgios Stratakos, uradnik z grškega ministrstva za kmetijstvo, je za tiskovno agencijo Reuters potrdil, da so konec tedna še dva primera zabeležili na kmetijah v regijah Larisa in Korint. Ministrstvo je zato uvedlo prepoved kakršnih koli prevozov ovac in koz s kmetij, na katerih bivajo, da se bolezen ne bi širila naprej po državi. »Zaostrovanje varnostnih ukrepov je nujno zaradi preventive. Namenjeno je zamejitvi širjenja in izkoreninjenju bolezni,« so v izjavi za javnost navedli na ministrstvu. Če na kakšni kmetiji potrdijo primer okužbe, zakoljejo vse živali na tej kmetiji. Kmetijo nato v celoti razkužijo, veterinarji pa testirajo tudi vse živali na bližnjih kmetijah. Kot so še pojasnili na ministrstvu, vir prve okužbe še ugotavljajo.
Po besedah Stratakosa ima Grčija največjim število koz v Evropi, njihovo mleko pa se seveda uporablja za izdelavo slavnega sira feta, ki ga prodajajo po vsem svetu in je izjemnega pomena za grško gospodarstvo. Po ocenah Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo bolezen PPR, ki so jo prvič zabeležili leta 1942 v Slonokoščeni obali in se je od takrat razširila že po vsem svetu, povzroči za skoraj dve milijardi evrov škode vsako leto.