Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Prispevki za popoldanski s.p.: Bo zaradi njih vaša pokojnina res višja?


Svet24.si
26. 4. 2025, 05.41
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ali plačevanje prispevkov za popoldanski s.p. vpliva na višino pokojnine? Preverili smo, kaj ti prispevki dejansko prinašajo in katere nove dajatve prihajajo v letu 2025.

Plača, denar, stroški, obračun
Profimedia
V primeru popoldanskega s.p.-ja podjetnik plačuje prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ).

Popoldanski s.p. je oblika dopolnilne dejavnosti, ki jo lahko odpre nekdo, ki je že v rednem delovnem razmerju (vsaj za polovični delovni čas). To pomeni, da ima oseba že urejeno obvezno socialno zavarovanje in posledično plačuje prispevke preko delodajalca.

V primeru popoldanskega s.p.-ja podjetnik plačuje prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ), vendar ti niso namenjeni povečanju njegove prihodnje pokojnine. Gre za tako imenovane prispevke za posebne primere zavarovanja, ki ne vplivajo neposredno na višino pokojnine.

PREBERITE TUDI: 

Popoldanski s.p.: mesečni prispevek bo kmalu presegal 100 evrov

Prispevki že čez 100 evrov – in sredi leta prihaja še nova dajatev

Prispevki za popoldanski s.p. so se začeli višati že januarja, ko se je prvi podražil zdravstveni prispevek, znesek je takrat zrasel s 93,15 evra na 96,91 evra. Nova sprememba sledi aprila, ko se bo zvišal še prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (PIZ), in sicer za približno tri evre. S tem bo mesečni strošek popoldanskega s.p. kmalu presegel mejo 100 evrov.

Za primerjavo: leta 2016 je mesečni prispevek znašal 59 evrov, do leta 2020 pa je že presegel 70 evrov. Najbolj izrazit skok se je zgodil leta 2024, ko je skupni znesek poskočil na 93,15 evra, leto pozneje pa bo ta številka še višja.

Julija prihaja nov prispevek, a ne za vse

S 1. julijem 2025 bo uveden nov prispevek za dolgotrajno oskrbo. Ta bo obvezen za vse redne samostojne podjetnike, znašal pa bo 2 odstotka od minimalne osnove, trenutno to pomeni dodatnih 28,36 evra mesečno. Tako bodo skupni mesečni prispevki za redni s.p. po novem znašali okoli 607,80 evra.

Popoldanski s.p. te nove dajatve za zdaj ne bo plačeval, saj ni primarni zavarovanec, ker je podjetnik že vključen v obvezno zavarovanje prek svojega delodajalca.

stroški, denar, kalkulator.jpg
Profimedia
Mesečni strošek popoldanskega s.p. kmalu presegel mejo 100 evrov.

Kaj pa pokojnina?

Ker ti prispevki ne temeljijo na dejanskem dohodku in ne pomenijo rednega vključevanja v pokojninski sistem (kot je to pri polnem s.p.-ju), se ne štejejo kot osnova za pokojnino. Tudi če popoldanski s.p. posluje zelo uspešno, višina teh prispevkov ostaja enaka in ne vpliva na pokojninsko osnovo.

Za tiste, ki bi želeli, da jim delo prek popoldanskega s.p.-ja prinaša višjo pokojnino, je to mogoče zgolj ob prostovoljnem vključevanju v obvezno pokojninsko zavarovanje, kar pa pomeni dodatne stroške.

Je torej popoldanski s.p. finančno smiseln?

Popoldanski s.p. je odlična priložnost za dodatni zaslužek brez visokih prispevkov, a ne gre računati na to, da bo zaradi njega pokojnina višja. Prispevki, ki jih plačuje podjetnik, služijo predvsem za pokritje določenih primerov poškodb in bolezni, ne pa za krepitev pokojninske osnove.

Če je cilj višja pokojnina, potem je smiselno razmisliti o dodatnem prostovoljnem zavarovanju ali drugih oblikah dolgoročne finančne varnosti.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.