Med drugim so se ga udeležili premier Robert Golob, minister za finance Klemen Boštjančič ter minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj.
Minister Boštjančič: "Treba je obrniti tanker"
"Šolstvo je tanker, ki se že 15 let obrača v napačno smer in ta trend je treba obrniti," je po posvetu dejal Boštjančič. Povedal je, da so pregledali številke za zadnjih 20 let in ugotovili, da so investicije v šolstvo zaostajale za vsemi ostalimi podsistemi v državi. "Ta zakon je pomemben korak, da obrnemo šolstvo v drugo smer. Na dolgi rok je to tisto, kar nas dela konkurenčne, da imamo kompetentne, izobražene državljane." Zakon govori o tem, da se bodo v naslednjih letih vsako leto povečevala sredstva za dva podprograma, to je za razvojni del šolstva in za investicije. "Ne gre torej za plače, ki so daleč največji del proračuna ministrstva za vzgojo in izobraževanje, ta del smo rešili s plačno reformo, zdaj se pogovarjamo o tistem delu, ki je bil najbolj zanemarjen." Vsako leto se bo namenilo za najmanj 0,02 % BDP-ja več sredstev, "toliko časa dokler ne dosežemo 0,5 % BDP-ja sredstev, ki bodo namenjena razvojnim in investicijskim programom v šolstvu".
![b3f005af923b9b444de3eff85305d0f6](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2024/02/01/ecb871e8fa78d05f5e30f626ea5d273d/65bb68a5ea446/ecb871e8fa78d05f5e30f626ea5d273d.jpeg)
Zanimivosti
Iskani poklici v zdravstvu, gradbeništvu ter gostinstvu in turizmu
Ravnatelji pričakovali še več sprememb
Potezo pozdravlja tudi Mojca Mihelič, predsednica Zveze ravnateljev. "Pozdravljam to, da je vlada prepoznala pomembnost našega sektorja. Premier je dejal, da smo za zdravstvom drugi najpomembnejši sektor, a sama menim, da je šolstvo še pomembnejše. Brez kvalitetnega šolstva bi bilo tudi javno zdravstvo zelo okrnjeno, saj naredimo temelje za to, da se mladi potem izobražujejo," je povedala in dodala, da jih je ministrstvo ves čas vključevalo v spreminjanje zakona. "Spremembe, ki se obetajo, so manjše, kot smo jih pričakovali. Želeli bi si jih še več, vsekakor pa jih pozdravljamo in si želimo še nadaljnjih."
Po njenih besedah je imenovanje ravnateljev s soglasjem ministra poskus politizacije šolstva. "Dokler je minister strokovanjak za šolstvo, kot je zdaj, se ne bojim. Ko pa bo to nekdo, ki našega področja ne pozna, bo lahko tako ali drugače vplival na to, kdo bo imenovan," je povedala Miheličeva.
"Starši ne moremo imeti zadnje besede glede imenovanja ravnateljev"
Predsednica Zveze aktivov svetov staršev Lara Romih je izrazila zadovoljstvo, da so lahko del te skupine in lahko aktivno prispevajo k spremembam, povedo svoje mnenje in so tudi slišani. "Financiranje kaže, da gredo stvari v pravo smer, so pa tukaj še nejasnosti glede recimo sestave sveta zavoda, spremembe okrog tega, kako imenujemo ravnatelja. To je strokovno vprašanje in zdi se mi, da v resnici starši ne moremo imeti zadnje besede okrog tega."