Mednarodni dan

Barbarska praksa: pohabljenje samo v evropskih državah grozi približno 190.000 deklicam

S.R.
6. 2. 2025, 06.00
Deli članek:

Svet 6. februarja obeležuje mednarodni dan ničelne strpnosti do pohabljanja ženskih spolovil. Praksa je še vedno prisotna tudi Evropi

Profimedia
/

V Evropski komisiji so v luči današnjega mednarodnega dne poudarili, da je Evropska unija še naprej odločno zavezana izkoreninjenju pohabljanja ženskih spolovil tako v EU kot po vsem svetu. »Pohabljanje ženskih spolovil je kršitev človekovih pravic ter grozovita oblika nasilja nad ženskami in dekleti,« je dejala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. Ocenjuje se, da na svetu živi približno 200 milijonov žensk, ki so bile podvržene tej barbarski praksi. Po navedbah Kallas ima praksa »hude fizične in psihološke posledice, ki žensko spremljajo vse življenje. Zanjo ni nobenega medicinskega ali etičnega opravičila in nima mesta v nobeni družbi.«

Pohabljanje ženskih spolovil po opredelitvi Svetovne zdravstvene organizacije pomeni vse postopke, ki vključujejo delno ali popolno odstranitev ženskega zunanjega spolovila ali druge poškodbe ženskega spolovila iz nemedicinskih razlogov. Gre za svetovni pojav, ki je prisoten tudi v Evropi. Ocenjuje se, da pohabljenje že samo v 17 evropskih državah grozi približno 190.000 deklicam, pri čemer s posledicami pohabljenja v Evropi živi najmanj 600.000 žensk. Ob tem vsako leto v Evropo iz držav, kjer še vedno množično izvajajo to prakso, prispe najmanj 20.000 žensk, večinoma gre za prosilke za azil.

Profimedia
/

b3f005af923b9b444de3eff85305d0f6

Zanimivosti

Iskani poklici v zdravstvu, gradbeništvu ter gostinstvu in turizmu

Ženska spolovila se pohabljajo iz različnih kulturnih, verskih ali družbenih prepričanj pri deklicah od zgodnjega otroštva do starosti 15 let, so navedli v Evropski komisiji. Gre za obliko zlorabe otrok in nasilja nad ženskami s hudimi kratko- in dolgoročnimi telesnimi in duševnimi posledicami.

Medtem v Skladu Združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA) poudarjajo, da gre za globalno težavo, da namreč to prakso množično izvajajo v kar 92 državah na vseh kontinentih. Po podatkih, pridobljenih iz približno tretjine teh držav, se v zadnjih treh desetletjih število primerov sicer niža, ob tem pa si glede na ankete večina tako moškega kot ženskega dela prebivalstva v teh državah želi, da bi s prakso povsem prenehali. Po ocenah UNFPA med letoma 2015 in 2030 pohabljenje grozi kar 68 milijonom deklet.