Zakonodajni paket

Preobrat, kmetijska svetovalna služba izločena iz zakonodajnih sprememb

S.R.
5. 2. 2025, 15.52
Posodobljeno: 5. 2. 2025, 17.01
Deli članek:

O usodi javne službe kmetijskega svetovanja, ki bo v skladu z načrti znova pristala pod ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, sta danes razpravljala kmetijska ministrica Mateja Čalušić in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Jože Podgoršek.

Robert Balen
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.

Ministrstvo za kmetijstvo je nedavno naznanilo, da so pripravili obsežen paket predlogov novih zakonov in novel zakonov. Ti so zdaj v javni obravnavi. Med spremembami je nekaj prahu dvignila predvsem načrtovana selitev kmetijske svetovalne službe s Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) nazaj na ministrstvo. Načrte je nedavno potrdila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.

Ministrica Čalušić se je danes glede tega vprašanja sestala s predsednikom KGZS Jožetom Podgorškom. Po sestanku sta oba stopila pred novinarje.

Kot je povedala Čalušić, je bil današnji sestanek namenjen razpravi o osnovnih izhodiščih, na kakšen način bodo izvajali nadaljnje korake na področju paketne zakonodaje. Ker so največje dileme ravno glede javne službe kmetijskega svetovanja, so se dogovorili, da se predlog iz predloga zakona umakne oziroma se vanj vnese star zapis iz veljavnega zakona. Čalušić je napovedala še, da so v okviru delovne skupine, ki jo vodi ministrstvo za kmetijstvo, okoli tega potekala široka razprava, saj se vsi strinjajo, da je potrebna prevetritev oziroma izboljšanje delovanja javne službe kmetijskega svetovanja. Ministrica je navedla še, da so se dogovorili tudi o podaljšanju časovnice javne obravnave.

Mercator Srcnasoseska_foto Aleksandar Domitrica6

Njena.si

Srčna soseska povezala Slovenijo: 150.000 evrov donacij podeljenih 20 prostovoljnim društvom

Robert Balen
Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Jože Podgoršek.

Pri trojčku podaljšanje javne razprave na 75 dni

Podgoršek je odločitev glede kmetijske svetovalne službe pozdravil in obenem potrdil podaljšanje rokov javne razprave. Pojasnil je, da se bo javna razprava pri trojčku predlogov zakonov, in sicer zakona o hrani, zakona o varni hrani in krmi ter zakona o kmetijstvu, podaljšala na 75 dni, medtem ko se je javna razprava pri zakonu o zdravju živali podaljšala na 60 dni. Na drugi strani se v primeru dopolnitev zakona o kmetijskih zemljiščih in zakona o gozdovih ohranja obstoječi rok 45 dni.

Podgoršek je dejal še, da so se dogovorili o oblikovanju delovnih skupin, v katerih bosta sodelovala tudi po dva predstavnika posameznih deležnikov, pri čemer se bodo prve delovne skupine začele srečevati po 20. februarju.