Četrti najpogostejši rak

V Sloveniji vsako leto za rakom materničnega vratu zboli okoli 100 žensk

D.K./STA
20. 1. 2025, 06.52
Posodobljeno: 20. 1. 2025, 06.59
Deli članek:

Danes obeležujemo začetek 19. evropskega tedna preprečevanja raka materničnega vratu, četrtega najpogostejšega raka pri ženskah po svetu.

Arhiv Svet24

V Sloveniji vsako leto za rakom materničnega vratu zboli okoli 100 žensk, zaradi predrakavih sprememb se jih zdravi 1500. Presejalni program Zora pa je prispeval k več kot 50-odstotnemu zmanjšanju zbolevnosti za tem rakom.

V Sloveniji že od leta 2003 deluje organizirani populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu Zora. Ta nekoč drugi najpogostejši rak pri ženskah danes v Sloveniji zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb v programu Zora postaja redek, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Slovenija danes že dosega dva od treh ciljev Svetovne zdravstvene organizacije za odpravo raka materničnega vrata, in sicer več kot 70-odstotno pregledanost in učinkovito zdravljenje predrakavih sprememb pri več kot 90 odstotkih žensk, so zapisali.

Pri udeleženkah programa Zora se v povprečju odkrije raka materničnega vratu devet let prej kot pri ženskah, ki se preventivnih pregledov pri izbranem ginekologu ne udeležujejo. Stadiji ob diagnozi so zaradi pravočasnega odkrivanja nižji, preživetje in kakovost življenja pa pomembno boljša.

Triletna pregledanost žensk v programu Zora je bila v zadnjem obdobju (2021-2024) 72,5-odstotna in presega ciljno vrednost, so zapisali. Če preračunamo pregledanost na pet let, je pri nas ta stopnja okrog 86-odstotna in je med največjimi v Evropi. Razveseljivo je tudi, da se v zadnjih letih povečuje pregledanost tudi pri ženskah, starih 50 let in več, in je v zadnjih letih v starostni skupini 50 do 54 let presegla ciljno vrednost.

Cepljenje proti HPV ima pomembno vlogo

Cepljenje proti HPV, ki se v Sloveniji izvaja od leta 2009, ima prav tako pomembno vlogo pri preprečevanju raka materničnega vratu. Nedavna raziskava programa Zora potrjuje učinkovitost programa cepljenja in poziva k še večjemu prizadevanju za povečanje precepljenosti deklic in dečkov proti HPV na poti k odpravi raka materničnega vratu.

"Redni ginekološki pregledi in odvzemi brisov materničnega vratu so potrebni tudi pri cepljenih ženskah. Cepivo proti HPV namreč ščiti pred najpomembnejšimi, ne pa pred vsemi genotipi, ki lahko povzročijo raka materničnega vratu. Cepljena dekleta, ki se redno udeležujejo programa Zora, so najbolj zaščitena pred tem rakom, verjetnost, da bodo kadarkoli zbolela, je izjemno majhna," poudarja vodja programa Zora Urška Ivanuš.

Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu bo potekal od 20. do 26. januarja.

Estrada

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

pia zemljic
Pia Zemljič

Igralko sin že zgleda 'z viška'

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu