Omrežnina

Čas za ukrepanje agencije se je iztekel

G.G./STA
8. 1. 2025, 18.03
Posodobljeno: 8. 1. 2025, 18.12
Deli članek:

Vladni poziv agenciji za energijo k spremembi metodologije obračunavanja omrežnine temelji na strokovnih, ne političnih argumentih, so ob današnjem izteku roka za ukrepanje agencije zapisali na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Vlada je vodstvo agencije tik pred božičnimi prazniki pozvala, da zaradi nezadovoljstva med posamezniki in podjetji spričo močnega dviga stroška omrežnine ob novembrskem prehodu iz osemmesečne nižje v štirimesečno višjo sezono s februarjem uvede stari sistem obračunavanja omrežnine, ki je veljal do 30. septembra lani. Za to je vodstvu agencije dala čas do danes. V nadaljevanju naj nato agencija pripravi novo, ustreznejšo metodologijo.

Na agenciji tudi po vladnem pozivu vztrajajo pri novi metodologiji obračunavanja. "Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bomo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. To je tudi narava metodologije," je v torek znova poudarila direktorica agencije Duška Godina in pojasnila, da je narava metodologije takšna, da se bo nadgrajevala, skladno s stanjem v omrežju se bodo prilagajali časovni bloki. Nekatere spremembe je agencija že uvedla z januarjem.

Na pristojnem ministrstvu so v današnjem sporočilu za javnost zapisali, da je vladni poziv agenciji temeljil na strokovni presoji, da obstoječa metodologija ne podpira naložb v zelene tehnologije in ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za poslovne odjemalce.

Nova metodologija zavira energetsko samooskrbo

"Nova metodologija tako ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda. Vladna odločitev temelji na strokovnih in ne političnih argumentih, ki pa so bili agenciji večkrat predstavljeni, a žal preslišani in neupoštevani," so navedli na ministrstvu. Izpostavili so, da morajo po direktivi EU o skupnih pravilih notranjega trga električne energije regulatorji zasledovati cilj spodbujanja in lažjega vključevanja elektrike obnovljivih virov energije v omrežje. Nova metodologija po oceni ministrstva ne le, da tega cilja ne zasleduje, temveč njegovo doseganje celo zavira.

tetrapak1

Zanimivosti

Iz embalaže Tetra Pak v reciklirane robčke

Direktiva o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije pa medtem, kot so zapisali na ministrstvu, jasno določa, da se za gospodinjstva z energetsko samooskrbo ne smejo uporabljati nesorazmerne javne dajatve, niti se jim ne bi smelo naložiti nesorazmernih stroškov, saj da bi se moral upoštevati njihov prispevek k podnebnim in energetskim ciljem.

"Mnogi posamezniki, ki so investirali v nove tehnološke rešitve, kot so sončne elektrarne, toplotne črpalke, električna vozila ali sistemi shranjevanja električne energije, so zaradi nove metodologije kaznovani z bistveno višjimi stroški omrežnine," obžalujejo na ministrstvu.

Po njihovem mnenju je bila sprememba metodologije, ki je po dolgotrajnem usklajevanju in več preložitvah začela veljati z oktobrom lani, uvedena brez ustreznega prehodnega obdobja in brez ustrezne postopne uveljavitve, kar da ustvarja novo finančno breme za gospodinjstva, ki so se odločila za trajnostno naravnane energetske rešitve. Poslovnim odjemalcem pa ob tem ni bilo zagotovljeno ustrezno prehodno obdobje za prilagoditev, so še prepričani na ministrstvu.

Več bosta o nastalih razmerah v četrtek na novinarski konferenci povedala minister Bojan Kumer in direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Eles Aleksander Mervar.

Eles je sicer prav danes objavil analizo, s katero je na vladni poziv preveril, ali je trenutna razporeditev petih časovnih blokov pri metodologiji obračuna omrežnine najbolj optimalna glede na potrebe elektroenergetskega sistema.