Eno je, kako je mogoče, da je lahko storilec z avtomobilom zapeljal med množico ljudi. Okoli božičnega sejma v Magdeburgu so, kot poročajo nemški mediji, nameščeni številni težki betonski bloki, a ne povsod, oziroma so nekateri deli odprti že zaradi dostave do hišic s ponudbo in za dostop interventnih vozil, hkrati gre - ironično - tudi za varnostni vidik v primeru panike, da so (nekatere) poti bolj prehodne.
"Ne vemo, če je bil teroristični napad"
Povsod po Nemčiji je na božičnih sejmih sicer prisotnih veliko policijskih enot, katerih število so močno okrepili po napadu na sejem v Berlinu leta 2016. Takrat je džihadist Anis Amri s tovornjakom zapeljal v množico in ubil 13 ljudi. V tokratnem napadu je za zdaj umrlo pet oseb, štirje odrasli in devetletni otrok, še 200 ljudi je bilo ranjenih. "Ali je bil to teroristični napad, še ne vemo," je danes dejal tožilec Horst Walter Nopens. Tožilstvo v Magdeburgu je uvedlo preiskavo zaradi suma petkratnega umora in poskusa umora v 200 primerih. Glede na dosedanje ugotovitve je napadalec deloval sam, izključili so možnost sostorilca.
Bi morali na kliniki kaj opaziti?
Celotna vožnja skozi množico je trajala okoli tri minute, nakar so storilca pridržali. Po informacijah Bilda gre za Taleba A., rojenega leta 1974 v Savdski Arabiji. V Nemčiji je od leta 2006, ko je zaprosil za azil, prošnjo pa so mu še isto leto odobrili. Velja za kritika islama, sebe pa je označeval za nekdanjega muslimana.
Izpostavljeno
Obvladajmo cvrtnik na zrak v 5 korakih
Na družbenih omrežjih in v intervjujih je večkrat podal očitke proti nemškim oblastem, češ da premalo ukrepajo proti islamizmu. Zaposlen je v kliniki v Bernburgu, kot specialist psihiatrije in psihoterapije. Tudi to, če na kliniki, kjer so bili okrog njega specializirani kadri, niso opazili morebitnega duševnega obolenja oziroma radikalizacije, je eno od vprašanj, ki si jih danes zastavljajo v Nemčiji.
Izrazi sožalja in solidarnosti iz celega sveta
Povsod po svetu se vrstijo obsodbe smrtonosnega napada. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ga je označila za strahopetno dejanje. "V mislih sem z žrtvami današnjega brutalnega in strahopetnega dejanja v Magdeburgu," je kmalu po napadu na omrežju X zapisala von der Leyen. Pretresenost in sožalje so med drugim izrazili v Parizu, Londonu in Washingtonu ter pri Združenih narodih in zvezi Nato.
"Francija deli bolečino nemškega ljudstva in izraža popolno solidarnost," je na omrežju X zapisal francoski predsednik Emmanuel Macron. Enako je sporočil tudi britanski premier Keir Starmer, medtem ko je tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller v odzivu dejal tudi, da so ZDA nemškim oblastem pripravljene pomagati pri preiskavi. Ameriški predsednik Joe Biden pa je sporočil, da so ponudili pomoč. "Nobena skupnost - in nobena družina - ne bi smela preživeti tako podlega in temačnega dogodka, še posebej le nekaj dni pred praznikom veselja in miru," je dejal Biden.
Opozorila v napačni Berlin
Tudi Savdska Arabija je ostro obsodila napad. Reuters je poročal, da je Savdska Arabija nemške oblasti opozorila na napadalca, potem ko je na svojem osebnem računu X (nekdanji Twitter) objavil ekstremistične poglede, ki bi lahko pomenili varnostno grožnjo. Nemški varnostni vir je za Reuters povedal, da so savdske oblasti lani in letos poslale več nasvetov in da so bili ti posredovani ustreznim varnostnim organom. V oceni tveganja, ki so jo lani opravili nemški deželni in zvezni kriminalisti, so prišli do zaključka, da Taleb A. ne predstavlja nobene posebne nevarnosti, poroča časnik Welt, ki se sklicuje na varnostne vire.
Je pa Welt poročal tudi o tem, da je ženska, ki domnevno živi v Savdski Arabiji, zaradi grozilnih izjav Taleba A. poslala nujno opozorilo varnostnim organom v Berlinu. A, če je verjeti zgodbi, naj bi namesto v Nemčijo opozorilo poslala v Berlin v ameriški zvezni državi New Jersey.