"Naslovnica časnika Demokracija, ki je izšla točno na dan dokončne potrditve Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje fašizma in nacizma, je šokantna in skrajno zavržna. Težko je verjeti, da smo v Sloveniji, v 21. stoletju, priča takšnemu nespoštovanju osnovne človeške dostojnosti. Ta podoba ni le žalitev teh treh žensk, ki so predane svojemu delu za skupno dobro – to je napad na dostojanstvo vseh nas ter napad na funkcijo poslanke oziroma predsednice Državnega zbora. Še več - gre za poveličevanje ideologije, ki je svetu prinesla nepredstavljivo trpljenje, in hkrati za nespoštovanje vseh, ki so v preteklosti trpeli ali umrli zaradi nacističnega in fašističnega režima," so ogorčeni v Svobodi.
Kot pravijo, ne bodo dopustili, da zgodovina postane orodje za sejanje sovraštva. "Ta zakon je potreben ravno zaradi takšnih primerov, ko nekateri posamezniki in skupine preizkušajo meje strpnosti in demokracije z razpihovanjem sovraštva ter manipuliranjem z zgodovinskimi grozotami za politične ali ideološke cilje," so med drugim poudarili.
"A kljub vsemu je očitno, da nas čaka še dolga pot. Dogajanje zadnjih dni nas spominja na čase, ko je nekdanja vlada pod vodstvom SDS spodbujala kaos in razkol v družbi. Kdo lahko pozabi čas korone, ko je notranji minister Aleš Hojs ukazal zaplinjenje protestnikov v Ljubljani? Takrat so ljudje, ki so mirno izražali svoje mnenje, doživeli plinske bombe in solzivec na ulicah prestolnice. To je bil trenutek, ko smo kot družba zadeli dno – trenutek, ko je oblast raje izbirala silo kot dialog," so spomnili in dodali, da je vlada Roberta Goloba "morala začeti z zdravljenjem teh ran".
Izpostavljeno
Praznovanje čarobnosti, čutnosti in elegance po žensko
Današnja naslovnica tednika Demokracija, na kateri je fotomontaža poslank Gibanja Svoboda Urške Klakočar Zupančič, Tamare Vonta in Lene Grgurevič v nacističnih uniformah, po navedbah poslancev Svobode kaže, da boj za spoštljivo in strpno družbo še zdaleč ni končan: "Gre za globoko žalitev vseh, ki so se borili proti nacizmu in fašizmu, ter za sramoten poskus diskreditacije tistih, ki si prizadevajo za boljšo prihodnost Slovenije. To niso vrednote, ki si jih želimo – to je pot nazaj v temo." "Očitno je tudi vložitev predloga zakona o zagotavljanju prostega dostopa do dokumentov o nedovoljeni trgovini z vojaškim orožjem in opremo v letih 1991-1994 trojice poslancev Svobode povzročila paniko," so še poudarili.
Spomnimo: predlog novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje uporabo nacističnih in fašističnih simbolov, so na odboru DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo ob obstrukciji poslancev SDS sprejeli že na začetku novembra.Predlog so z željo po preprečevanju širjenja sovraštva, izključevanja, nasilja in tudi izkoriščanja tragičnih dogodkov iz druge svetovne vojne in ob drugi svetovni vojni za politično ideološke namene pripravili koalicijski poslanci. Prav tako so nekoliko spremenili določbo o opredelitvi prekrška in tudi višino globe, ki je bila po prvotnem predlogu določena od 1000 do 2500 evrov. Za uporabo nacističnih in fašističnih simbolov tako v skladu s predlogom grozi globa od 500 do 1000 evrov.