»Zjutraj sem se po avtocesti peljala v službo. Vozila sem za tovornjakom, ko se je z neba usula prava ledena ploha. Kosi ledu so padali po avtomobilu. Na srečo so bili kosi manjši in ni bilo večje škode,« je povedala bralka. Če vse ostane samo pri škodi na pločevini, pa tudi razbite ali počene šipe niso nobena posebnost, nevarno postane, če dobi voznik ali voznica na avtomobil težji kos ledu.
Na ponjavah ali tovornem prostoru se namreč lahko čez dan ali noč nabere nekaj vode, v primeru dežja ali drugih padavin še nekaj več, ponoči pa ta zmrzne in postane velika grožnja za druge udeležence v prometu.
Vozniki tovornjakov bi morali, preden zapeljejo na cesto, svoje vozilo očistiti, a žal ga prepogosto ne. Nato pa med vožnjo s tovornjakov letijo kosi ledu, ali pa v ovinkih stresejo ledeni tovor na nasproti vozeča vozila ali pločnik.
Globa ni majhna, nevarnost pa je velika
Na policiji sicer pravijo, da statističnih podatkov samo za padanje ledu z vozil in njihovih posledic ne beležijo posebej; to spada v kategorijo neočiščenih motornih vozil. »V letu 2023 smo zaradi neočiščenih motornih in priklopnih vozil (sneg, led, voda ali druge snovi, ki bi se lahko raztresale ali padale z vozil) med nadzori ugotovili 1032 prekrškov, letos do sredine decembra pa smo obravnavali 651 tovrstnih prekrškov. Med ugotovljenimi prekrški je poleg neočiščenih vozil zajeto tudi padanje ledu z vozil,« so povedali.
Včasih se zgodi, da vozniki ne opazijo ledu ali tega, da z njihovega vozila karkoli pada na druge udeležence. Pogosto je tak led tudi težko odstraniti. A to ne bi smel biti izgovor, zato je globa za neočiščeno vozilo 200 evrov.
»Dolžnost voznika motornega vozila je, da pred vožnjo očisti sneg, led, vodo ali drugo snov z vozila. Voznikom predlagamo, da čiščenje vozila opravijo pod nadstreškom ali s stopnic ob objektu, kjer stoji neočiščeno vozilo, z uporabo lestev, morebitnih podestov, metel ali lopat, s katerimi očistijo vozilo pred uporabo v neugodnih zimskih razmerah,« svetujejo in opozarjajo na policiji.
Posebej nevarno za pešce in kolesarje
Dober Tek
NAGRADNI KVIZ: Osvojite nagrado z znanjem o italijanski kuhinji
Na avtocesti pa je za zdaj možno očistiti tovorno vozilo samo na počivališču Murska Sobota v smeri proti Mariboru, kjer je Dars namestil podest za čiščenje snega z vozil.
A kaj narediti, če dobite ledeno pošiljko s tovornjaka na svoje vozilo? Najprej seveda pokličite številko 113 in prijavite dogodek. Če je le možno, sporočite tudi registrsko označbo, znamko, tip in barvo vozila ter preostale morebitne posebnosti, na primer napis na ponjavi vozila. Z več podatki lahko lažje izsledijo voznika vozila, s katerega je padel led.
»Pešcem, kolesarjem in preostalim udeležencem v prometu svetujemo, da so pozorni na neočiščena tovorna vozila in se po možnosti umaknejo na stran s kolesarske steze ali pločnika ob cesti. Posebej so ti udeleženci nevarnostim izpostavljeni v križiščih oziroma krožiščih,« pravijo na policiji.
Dober znak, da se tam lahko zgodi kaj takega, so tudi ostanki razbitega ledu ob cesti, saj to pomeni, da je na tem mestu verjetneje, da tovorna vozila izgubijo ledeni tovor, zato velja biti tam še pozornejši.
Zapomnite si, od kod je priletel led
Na zavarovalnici Triglav so povedali, da so škode, ki nastanejo zaradi takega padca ledu, krite iz splošnega avtomobilskega kaska in vpliva na bonus. »Bonus se povrne, če zavarovalnica uspe izterjati izplačani znesek od odgovorne osebe, to je lastnik vozila. Pomembno je torej, da je oškodovanec uspel zavarovati dokaze, na podlagi katerih je takšna izterjava mogoča. Na primer da o dogodku takoj obvesti policijo oziroma se naredi ustrezen zapisnik, podkrepljen s fotografijami in registrsko številko tovornjaka, ki je povzročil škodo.«
Ker pa so taki dogodki lahko nevarni ne le za vozilo, ampak lahko povzročijo tudi telesne poškodbe, na primer kolesarjev in pešcev, tudi na Triglavu svetujejo, da vozniki pred vožnjo skrbno očistijo svoje vozilo. »Policija vožnjo z neočiščenim avtomobilom obravnava kot prekršek in kaznuje z globo, v primeru prometne nesreče s hudimi telesnimi poškodbami, katere vzrok je bil padec snega ali ledu, pa je to tudi kaznivo dejanje,« dodajajo.
Potujoči igluji
Manuel Pungertnik iz centra za varno vožnjo AMZS na Vranskem pravi, naj se pozimi, ko zapade sneg ali ko se začne taliti, nikar ne vozimo v potujočih iglujih: »Še vedno opažamo, da si mnogi vozniki pred začetkom vožnje ne vzamejo časa ali pa nimajo ustrezne opreme, s katero bi temeljito očistili avtomobil. Če le za silo očistimo del sprednje šipe, ne moremo voziti varno, ker levo in desno ne vidimo ničesar. Kot bi se vozili v bunkerju. Sneg na našem avtomobilu se bo prej ali slej začel topiti in zaradi zračnih tokov ter sil pri zaviranju ali pospeševanju začel padati z avtomobila. Z neočiščenim avtomobilom smo nevarni sebi in preostalim udeležencem v prometu.«