Vlada je na današnji seji sistemskemu operaterju elektroenergetskega omrežja Elesu sklenila predlagati, naj ustreznost sistema petih časovnih blokov in dveh sezon preveri z vidika obremenjenosti prenosnega in distribucijskega omrežja ter stroškov, ki izvirajo iz te obremenjenosti. Ob tem Elesu predlaga naj, če je mogoče, predlaga enostavnejši oz. ustreznejši sistem.
Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo pa je vlada naložila, naj zaradi spremembe metodologije za obračun omrežnine pripravi analizo in morebitne predloge ukrepov za začasno prilagoditev prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za poslovne odjemalce, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.
V vladi pripravljajo analizo obstoječega stanja, katere namen je identificirati morebitne pomanjkljivosti obstoječega sistema in oblikovati konkretne predloge za njegovo izboljšanje, so dodali in ob tem znova poudarili, da je sistem obračuna omrežnin pripravila agencija za energijo, ki deluje kot neodvisna in strokovna ustanova na področju energetike.
Agencija za energijo bo sicer z novim letom uvedla prve spremembe novega sistema obračuna omrežnin, ki se je začel izvajati s 1. oktobrom letos. Skladno s predhodnimi napovedmi agencije bodo imela med drugim po novem tudi podjetja enoletno prehodno obdobje, ko jim ne bo obračunana presežna moč, če dogovorjene moči ne bodo spreminjali.
Analizo dejanskih podražitev na podlagi računov podjetij po uvedenem novem sistemu omrežnine medtem pripravljajo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Kot so navedli, bo zaključke najprej obravnavala novooblikovana delovna skupina GZS ter ministrstva za okolje, podnebje in energijo, nato pa bo z njimi GZS v januarju seznanila tudi javnost.