Sojenje

Člane slovenske celice Kavaškega klana naj bi obveščal o policijski preiskavi

G.G./STA
17. 12. 2024, 11.56
Posodobljeno: 17. 12. 2024, 11.58
Deli članek:

Na ljubljanskem okrožnem sodišču je v ponedeljek potekal predobravnavni narok za Semirja Hajdarpašića, ki je obtožen, da je hudodelski združbi pomagal pri umoru Danijela Božića in poskusu umora Žarka Tešanovića. Hajdarpašić krivde ni priznal.

Primorske novice
Fotografija groba Danijela Božića.

Umora 35-letnega Božića in poskusa umora Tešanovića je obtoženih več oseb. Marco Skerbec in Savo Čošović sta po pisanju Dnevnika za slovensko pravosodje nedosegljiva. Obtoženi Bojan Stanojević na predobravnavnem naroku konec novembra ni bil prisoten, šteje pa se, da krivde po obtožbi ne priznava. Krivde prav tako ne priznavajo Klemen Kadivec, Blaž Kadivec, Drejc Kovač in Vladan Kljajević.

Glavni organizator umora in poskusa umora naj bi bil Klemen Kadivec. Zadeva sega v 25. oktober 2019, ko je po pisanju medijev iz skladišča, ki ga je imela slovenska celica Kavaškega klana na Gorenjskem, izginilo za poldrugi milijon evrov kokaina. Vodstvo klana naj bi za to okrivilo več oseb, med katerimi so tri že pokojne.

Klemen Kadivec naj bi se pred umorom s Hajdarpašićem, ki je lastnik podjetja Navis Mobil, dogovoril za najem dveh avtomobilov. Kadivec je plačal z gotovino, najema pa v dokumentaciji podjetja niso zabeležili. Ko je pet dni kasneje Blaž Kadivec vozili vrnil, naj bi Hajdarpašić podrejenemu naročil, naj v pogodbah spremeni imena najemnikov. Drugi uslužbenec pa je moral spremeniti podatke v GPS sistemu sledenja vozil. Tožilstvo trdi, da je nato Hajdarpašić člane hudodelske združbe sproti obveščal o policijski preiskavi v Navis Mobilu in policistom po navodilih Blaža Kadivca dajal lažne podatke in tako prikrival kazniva dejanja, storilce in sledi, poroča Dnevnik.

Odvetnik zahteval izločitev postopka

Hajdarpašićev zagovornik Milan Krstić je na ponedeljkovem predobravnavnem naroku predlagal izločitev postopka zoper Hajdarpašića od postopkov zoper ostale obtožene, ki jim tožilstvo očita umor in poskus umora. Rekel je, da je ta postopek specifičen in da bo tako hitreje zaključen. Tožilka Mateja Gončin je temu nasprotovala in zatrdila, da gre za povezano delovanje vseh obtoženih oziroma hudodelske združbe. Krstić je potem podal predlog za izločitev tožilca Ivana Pridigarja in Gončin iz kazenskega postopka, piše Dnevnik.

Za obrambo je sporna njuna vloga v drugi kazenski zadevi, ki poteka zoper zapisničarko na Specializiranem državnem tožilstvu zaradi izdaje tajnih podatkov. "Dejstvo je, da sta delovala kot tajna policijska delavca in na ta način s prirejenimi listinami zbirala dokaze, ki bi jih državno tožilstvo uporabilo proti obdolžencu, status obdolženca pa je Hajdarpašić dobil po tajnem delovanju obeh tožilcev," je po poročanju Dela in Slovenskih novic dejal Krstić in sodišču hkrati predlagal, da ju na glavni obravnavi zasliši kot priči. Gončin je predlog obrambe opisala kot pravno absurden.

Sodnica Klavdija Bercieri je sklenila, da bo predlog za izločitev tožilcev posredovala vodji specializiranega tožilstva. Napovedala je začetek glavne obravnave za 9. januar, naroke pa je razpisala do 25. aprila, še poroča Dnevnik.