Kot je uvodoma pojasnil Kumer, se je v ponedeljek sestal programski odbor Gibanja Svoboda, ki je sprejel stališče, da stranki predlaga umik referendumske pobude. "Naj ob tem spomnim, da smo v stranki ves čas poudarjali, da je treba projekt Jek 2 voditi preudarno, kot je večkrat napovedal predsednik vlade, da bomo skozi ustrezen zakonodajni okvir preprečili, da ne pride do zlorab in da se ne ponovi zgodba Teša 6," je dodal. Ravnanje SDS, ki je danes predlagala preklic posvetovalnega referenduma, je minister označil za "navadno zavajanje ljudi". Kot je spomnil, so prav v SDS januarja podali pobudo za posvetovali referendum, premier Robert Golob pa da je potem z namenom doseči nacionalni konsenz uspel poenotiti politične stranke.
Gibanje Svoboda se bo zdaj po Kumrovih besedah vrnilo k prvotnemu načrtu, da se novembra pripravi izhodišča za zakon v zvezi z Jekom 2, ki bo vključeval potrebne varovalke. Proces priprave zakona bo omogočal tudi sodelovanje javnosti, prav tako bo ta lahko pozneje odločala o sami investiciji, je napovedal. "S tem bomo zagotovili maksimalno možnost transparentnosti in pa seveda tudi zagotavljali demokratični proces," je sklenil.
Avšič Bogovič je medtem zatrdila, da so se januarja, ko so v SDS predlagali posvetovalni referendum, vsi zavedali, da je ta pobuda preuranjena. Ko so se v zvezi s tem poenotili, pa je parlament po njenih besedah "celoten zakonodajni postopek priprave referenduma vodil transparentno, v skladu z zakoni in poslovniki". Pravno pot umika referenduma o Jeku 2 bo, tako Avšič Bogovič, v torek predstavila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.
Tudi v parlamentarnih strankah podpora umiku referenduma
Že pred tem je poslanska skupina SD danes vložila zahtevo za sklic kolegija predsednice DZ, ki bi razpravljal o tem, kakšne so možnosti za preklic posvetovalnega referenduma o Jeku 2, je danes novinarjem v DZ dejala podpredsednica SD Meira Hot. Kot je utemeljila, so se za to odločili, ker je izvedba referenduma v zadnjih tednih sprožila številne polemike glede informiranosti javnosti, posebej, ker številke, povezane s projektom, še vedno niso znane. Kot je spomnila, je tudi zakonodajnopravna služba DZ opozorila, da je referendumsko vprašanje sugestivno. Hot je namignila tudi na nedavno predvajanje posnetka na TV Slovenija glede usklajevanj parlamentarnih strank glede vrstnega reda sprejemanja resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije in odloka o razpisu referenduma o Jeku 2. Ob tem je branila poslansko skupino SD, ki da je v zvezi s tem vprašanjem takrat podprla postopkovni predlog Levice, da se pred odločitvijo za referendum pridobi mnenje zakonodajnopravne službe. Je pa predsednica DZ takrat razpolagala z različnimi pravnimi mnenji, je spomnila poslanka SD.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Nataša Sukič je ponovila, da v Levici že ves čas nasprotujejo izvedbi referenduma. Glede današnjega preobrata s strani SDS je dejala, da so se v trenutni zagati v veliki meri znašli ravno zaradi te stranke, ki je bila ena od "glavnih protagonistk v jedrski koaliciji DZ in je pogojevala tudi vsebine tega zavajajočega referendumskega vprašanja". "Zdaj, ko ugotavlja, da se je javno mnenje vznemirilo ob razkritju nekaterih informacij in po današnji anketi, ki jasno kaže, da 60 odstotkov ljudi pač meni, da nimajo dovolj informacij, kar mi ves čas trdimo, se pa očitno umikajo nazaj," je podčrtala. Po njenem mnenju vsa razkritja iz preteklih dni povzročajo nezaupanje, nelagodje in zmedo. "Mogoče je pa prav, da v takem razgretem vzdušju dejansko stopi jedrska koalicija v celoti korak nazaj in prespi zadevo ter ugotovi, da čas še ni zrel za referendum," je dodala Sukić. V Levici bodo sicer vztrajali pri izvedbi referenduma, ampak takrat, ko bodo znane vse informacije o projektu, kar je zapisano tudi v koalicijski pogodbi, je sklenila.
Nestrinjanje z izvedbo referenduma je vnovič izrazila tudi nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Ocenila je, da predlagatelji referenduma o Jeku 2 volivce postavljajo pred zgodbo, ki je polna zavajanj in resnih manipulacij, pa tudi, da je referendumsko vprašanje najbolj vzorčen primer sugestivnega vprašanja, ki vprašanemu že v vprašanju vsiljuje odgovor. "Tako zasnovanega referenduma se nihče razumen sploh ne more udeležiti, razen tako, da glasuje proti," je prepričana. Odločitev SDS o preklicu je označila kot politično perverzno: "Kot da niso glavni kuharji, ki z referendumsko večerjo nimajo prav nič skupnega - ne pri vsebini resolucije in ne pri vsebini in obliki vprašanja. Pa čeprav so jo prav sami poprali, solili in zamešali."
Cerar: Referendum je mogoče preklicati pred pričetkom kampanje
Dekan ljubljanske pravne fakultete Miro Cerar pa je za STA že ocenil, da je mogoče referendum preklicati. A le v primeru, da se to stori še pred pričetkom referendumske kampanje in na način, da se kako drugače ne poseže v pravico državljanov do referenduma, je podčrtal. To bi DZ lahko storil z enakim aktom, kot je bil ta, s katerim so referendum razpisali, in z enako zahtevano večino poslanskih glasov. Hkrati pa bi morali ugotoviti še obstoj zelo utemeljenih razlogov za preklic referenduma, je dodal Cerar.
Sicer pa je časnik Dnevnik danes objavil oktobrsko anketo Vox populi, po kateri bi gradnjo Jeka 2 podprlo 59,4 odstotka vprašanih, potem ko je bila podpora januarja 68,6-odstotna. Odgovarjanje na dejansko referendumsko vprašanje je prineslo več neopredeljenih. Da nimajo dovolj informacij o gradnji Jeka 2, je odgovorilo več kot 64 odstotkov vprašanih.