Virusna okužba, ki je v OŠ Idrija minuli teden hitro širila gastroenteritis oziroma trebušno virozo, je do petka v bolniško posteljo spravila 300 od 626 učencev, kar je skoraj polovica vseh, ki obiskujejo omenjeno šolo, poroča časnik Večer. Od kod virusna okužba, še ne vedo. NIJZ naj bi še ta teden sporočil rezultate analize v šoli odvzetih vzorcev.
Prav tako povečano obolevnost in odsotnost otrok opažajo v tamkajšnjem vrtcu, a razmere minuli teden niso bile tako kritične kot v šoli. V domu upokojencev, ki leži v neposredni bližini šole in vrtca, povečanega obolevanja starejših na srečo res niso zaznali.
Virus se zelo hitro prenaša z osebe na osebo
Virus se običajno najhitreje širi med množico in najprej prizadene otroke in najstarejše.
Virusi (adeno, rota, nora ipd), ki povzročajo gastroenteritis oziroma trebušno virozo (ljudje jo imenujejo kar trebušna gripa) in so največkrat prisotni na hrani in v vodi, naj bi bili za to obdobje običajni. Povsem neobičajno pa je visoko število obolelih. "Ker je manjkalo tako veliko število otrok, smo že v četrtek, ko je bilo odsotnih 200 učencev, oddelke združili. V petek smo dobršen del pouka organizirali na prostem," je za Večer povedala ravnateljica šole Ivica Vončina.
O razmerah so takoj pisno obvestili vse starše otrok. Staršem obolelih otrok so v zdravstvenem domu podali navodila, da se morajo otroci ob bruhanju in driski hidrirati, torej nadomeščati izgubljeno tekočino in po potrebi elektrolite. V šolo pa naj se oboleli učenci vrnejo šele dva dni po zadnjem bruhanju.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V šolo šele 48 ur po zadnjem bruhanju
Kot poroča časnik, gre pri veliki večini obolelih za blag potek bolezni, saj so se na začetku tedna oboleli do petka že vrnili v šolo. Ob tem pediater Miloš Simov odločno odsvetuje prehitro vračanje v šolske klopi ali na delo. Opozarja tudi, da je zaradi driske in bruhanja nujno nadomeščati tekočino in po potrebi minerale oziroma vse elektrolite. "V šolo naj se oboleli vrnejo šele 48 ur po zadnjem bruhanju," pravi Simov, ki ob tem opozarja, da se virus zelo hitro prenaša z osebe na osebo Prav tako hitro je zboletje - vsega dan do dva po stiku z obolelim. Zgolj težji potek bolezni, ki se kaže s krvjo v blatu in zelo poslabšanem počutju, zahteva obisk pri zdravniku. “V zdravstvenem domu smo pripravljeni,” zagotavlja Simov.
Ravnateljica: "V naši kuhinji ni nič narobe"
"Prepričana sem, da v naši kuhinji ni nič narobe. Če bi bilo, bi bržčas zboleli vsi. Prav tako za izbruh bolezni ne krivim kuhinje v šoli v naravi, ki je bila prej organizirana za učence šestih razredov. Zbolevali so namreč učenci prav vseh razredov," še pravi ravnateljica Vončina.
Direktorica Komunale Brigita Šen Kreže, ki je prva odgovorna za vodooskrbo v občini, podobno meni, da vzrok za izbruh viroze ne more biti v vodi. "Vzorce za preveritev kakovosti vode smo nazadnje vzeli minulo sredo in so bili skladni z zahtevanimi parametri kakovosti, Če bi bili virusi v vodi, bi skoraj gotovo zboleli še v kakšnem kolektivu v Idriji, denimo v bližnjem Domu upokojencev."
Razmere so se do danes umirile
Kot je naknadno poročala STA, se je stanje danes normaliziralo. Odsotnost učencev in zaposlenih je enaka kot ob običajnih dneh, je za STA zatrdila Vončina.