Sodrga

Poslanec Gibanja Svoboda našel pravico, Nova24TV mora plačati pravdne stroške in objaviti popravek

S.R.
30. 8. 2024, 10.44
Posodobljeno: 30. 8. 2024, 10.44
Deli članek:

Poslanec Gibanja Svoboda Aleksander Prosen Kralj je zaradi članka na portalu Nove24TV pravico iskal na sodišču in jo tudi našel. Nova24TV mora objaviti popravek in poravnati stroške pravde.

Sašo Švigelj
Poslanec Gibanja Svoboda Aleksander Prosen Kralj.

»Črno na belem - Nova24TV načrtno zavaja in manipulira‼« je včeraj na družabnem omrežju naznanil poslanec Svobode Aleksander Prosen Kralj. Okrajno sodišče v Ljubljani je namreč razsodilo, da mora Nova24TV na svoji spletni strani v roku 48 ur objaviti popravek neresničnih navedb na račun Prosen Kralja ter v roku 15 dni poravnati tudi njegove pravdne stroške v znesku 1074,50 evra skupaj z zamudnimi obrestmi. Te tečejo od prvega dne po poteku roka za prostovoljno izpolnitev obveznosti do plačila.

Kot je pojasnil Aleksander Prosen Kralj, se je na sodišče odpravil v »duhu boja proti neresničnim informacijam,« sodišče pa je »povedalo svoje.« Poslanec je poudaril še, da zdaj poseduje dokaz, ki ga bo s pridom uporabljal na vseh razpravah v državnem zboru.

Za kaj sploh gre? V središču spora je beseda sodrga. Nova24TV je namreč na svojem spletišču 13. aprila letos objavila članek z naslovom »(VIDEO) Poslanec sovražne Svobode poslanske kolege označil za sodrgo,« v katerem so navedli, da je poslanec Gibanja Svoboda Aleksander Prosen Kralj razpravljavce v državnem zboru, s katerimi se ni strinjal, označil za sodrgo. Prosen Kralj, ki so ga očitki zbodli, je zatrjeval, da s sodrgo ni mislil poslanskih kolegov, torej predhodnih razpravljavcev, temveč vsebino razprav. Pojasnil je, da je torej šlo za »kritiko ravnanj in ne za žalitev oseb.«

Zahteval je popravek, a so iz Nove hiše, spletnega in radijskega medija, d. o. o., ki je izdajatelj Nove24TV, po poročanju Večera njegovim pravnim zastopnikom, to je Odvetniški pisarni Zakonjšek, odgovorili, da so v svojem besedilu objavili natančen citat poslanca in da so poslušalci in tudi avtor prispevka zato lahko uporabljeno sporno besedo v tudi sicer nespoštljivi poslančevi komunikaciji in razpravi povezali z osebami, ki so bile ob izrečenem navzoče v istem prostoru kot poslanec. Zavrnitev objave popravka je podpisal odgovorni urednik Marko Puš, navajajoč tudi Slovar slovenskega knjižnega jezika, po katerem je beseda sodrga slabšalna in se, je trdil Puš, nanaša zgolj na osebe, še poroča Večer, po poročanju katerega se je Nova24TV sklicevala še na to, da so poslanci absolutne javne osebe, zato da zanje ne velja enako visoko varstvo pravic kot za druge državljane.