Dars je samo lani ustvaril več kot pol milijarde evrov letnih prihodkov in kar 135 milijonov evrov presežka prihodkov nad odhodki. Tisti, ki obvladuje to državno podjetje, obvladuje tudi velike denarne tokove, ki mesečno napajajo nekatera največja slovenska podjetja. Ogromne investicije v gradnjo in vzdrževanje cestnega omrežja so razlog, da se vse večje politične stranke borijo za prevladujoči vpliv na vrh te državne družbe. Zadnja tri leta in pol je položaj predsednika uprave zasedal Valentin Hajdinjak, vidni član stranke NSi.
Navidezni mir
Ko je Gibanje Svoboda premočno zmagalo na volitvah in ko je postalo jasno, da v vladni koaliciji ne bo stranke NSi, je bilo pričakovati tudi, da se bo kmalu zgodila zamenjava na vrhu Družbe za avtoceste RS (Dars). A tudi po tem, ko se je zamenjal nadzorni svet družbe in je vanj vstopil eden od najtesnejših sodelavcev Roberta Goloba, Andrej Ribič, je postalo jasno, da položaj Valentina Hajdinjaka ni ogrožen. Člane uprave se je namreč menjalo, predsednik Hajdinjak je obstal. Ribič je kasneje celo na seji komisije državnega zbora za nadzor javnih financ dejal, da upravi zaupa in da uprava dela dobro.
Pomembna povezava
Politični analitiki so opozarjali, da je med NSi in Gibanjem Svoboda verjetno prišlo do tihega dogovora, po katerem NSi obdrži vpliv na Darsu, NSi pa koaliciji nudi podporo v nekaterih ključnih odločitvah. Tako NSi ni podprla ustanovitve parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi preiskovala domnevno odtekanje denarja iz podjetja GEN-i, kasneje pa sta koalicija in NSi našli skupni jezik tudi pri pripravi ustavnih sprememb, povezanih z imenovanjem sodnikov, ter pri spremembi volilnega sistema, ki se najavlja že dalj časa. Za spremembo ustave je namreč potrebna dvotretjinska večina, ki pa jo lahko vlada dobi le s podporo NSi.
Hajdinjak o medijskem konstruktu
A kot kaže, se v zadnjih nekaj tednih v slovenskem političnem prostoru dogajajo veliki premiki, in žrtev teh je bil tudi Valentin Hajdinjak. Kot je včeraj povedal na novinarski konferenci, naj bi bil žrtev medijskega konstrukta. V izjavi za javnost pred prostori Darsa v Ljubljani je pojasnil, da se je za odstop odločil, ker se v razmerah, ki so nastale po objavi Pop TV o domnevnem pobiranju podkupnin za posle z Darsom in sumu kartelnega dogovarjanja pri poslu avtovleke, ni dalo več delati. »Odločil sem se, da grem z dvignjeno glavo, brez kakršnekoli odpravnine, čeprav sem prepričan, da bi, tudi če bi šlo za krivdno razrešitev, na sodišču dokazal, da je neupravičena,« je dodal.
Tonin o sodelovanju SDS in Gibanja Svoboda
Na relaciji Gibanje Svoboda – NSi tako očitno močno škripa, kar je bilo jasno že pretekli teden, ko je predsednik NSi Matej Tonin objavil zapis, v katerem je ocenil, da naj bi že obstajali nastavki za veliko koalicijo med Gibanjem Svoboda in SDS, s čimer je v obeh strankah sprožil ostre odzive. A pravo merilo za to, kaj odstop Hajdinjaka pomeni za razmere na slovenskem političnem parketu, bodo podala prihajajoča glasovanja v državnem zboru. Koalicija namreč te dni pospešeno išče podporo za sprejem zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev po avgustovski ujmi.
Tipična slovenska zgodba
Matej Tonin, predsednik stranke NSi, je odstop svojega kolega komentiral z besedami, da »gre za tipično slovensko zgodbo, v kateri je tisti, ki opozori na napake oziroma prepreči lumparijo, na koncu kaznovan in prisiljen, da odstopi. Tukaj so se pokazale neke zanimive stvari, neki zanimivi detajli, zelo nenavadno korporativno upravljanje.« Dodal je, da se je treba vprašati, ali je to »res tisto korporativno upravljanje, h kateremu stremi SDH in pa tudi Slovenija, saj je v tako nepredvidljivih okoliščinah resnično težko delati.« Zanimivo je, da je tudi tokrat namignil na povezavo dveh največjih parlamentarnih strank, ko je dejal: »Drugi zanimivi detajl je, če gledate to celotno operacijo, ki se je zgodila včeraj in v preteklih dneh, da so seveda ljudje, ki so blizu SDS, na neki način zagotovili kvaziobremenilne dokaze za SDH. Na drugi strani so pa ljudje, ki so v Svobodi, govorim o Andreju Ribiču in njegovih prijateljih, ki so to včeraj tudi realizirali. Tako da ... zanimiva kombinacija.« Ali bo odstavitev vidnega člana stranke vplivala na podporo NSi pri sprejemu sprememb ustave, v stranki niso odgovorili.